Final de drum, în sferturi, pentru Halep la Wimbledon

Parcursul Simonei Halep la turneul londonez s-a încheiat, ieri după-amiază, după ce românca a fost învinsă în meciul din sferturile de finală. Jucătoarea originară din Constanţa a fost eliminată de către Angelique Kerber, care s-a impus în faţa Simonei cu scorul de 2-0 la seturi. Totuşi, Halep s-a ţinut bine în meci şi i-a pus probleme sportivei din Germania, care a câştigat cu 7-5 în primul set şi la tie-break în setul doi, scor 7-6 (2). Kerber a început mai bine primul set, reuşind să conducă cu 2-0 după primele două ghemuri. Apoi, s-a început o serie de şapte break-uri consecutive, fiecare jucătoare greşind pe propriul serviciu. La scorul de 5-3 pentru Angelique Kerber, sportiva română s-a impus în două ghemuri la la rând şi a egalat la 5, dar nemţoaica a câştigat în final cu 7-5, după ce a reuşit să câştige contra serviciului în ultimul ghem. Startul actului secund a fost echilibrat, până la scorul de 3-2 în favoarea jucătoarei din Germania, care a reuşit să câştige pe serviciul adversarei. La scorul de 5-4 pentru Kerber, după ce jucătoarea germană a adjudecat trei break-uri, însă Simona a reuşit egalarea. Setul s-a decis totuşi la tie-break, unde Kerber s-a impus cu 7-2. În semifinale, Angelique Kerber va evolua împotriva câştigătoarei meciului dintre Venus Williams din SUA şi Yaroslava Shvedova din Kazahstan.