Trei titluri balcanice şi două medalii de argint pentru atleţii craioveni

Piteştiul a fost, în perioada 24-26 iunie, gazda Campionatului Balcanic de Atletism rezervat seniorilor, la care au concurat şi sportivi de la cluburile craiovene, patru dintre aceştia reuşind să urce pe podium, trei pentru CSM Craiova şi unul pentru CSU Craiova. Din partea Clubului Sportiv Municipal, Adelina Pastor a făcut parte din ştafeta feminină de 4×400 metri, alături de Anamaria Ioniţă, Andrea Miklos şi Bianca Razor, care a obţinut titlul balcanic cu un timp de 3:31.26 min, în faţa Greciei şi Turciei, următoarele două clasate. Ea s-a situat pe locul patru în cursa de 400 metri individual. Pe podium au păşit, în cursele individuale, pentru CSM Craiova, Andrei Ștefana, care a încheiat pe locul doi proba de 3000 m obstacole cu timpul de 8 minute şi 51 de secunde, şi Mihaela Nunu care a obţinut argintul la 800 metri, cursă pe care a încheiat-o în 2 minute, 5 secunde şi 10 sutimi. La întrecerile de la Piteşti a participat şi Daniel Budin, dar a fost descalificat împreună cu ştafeta masculină de 4×100 metri. Cel de-al doilea titlu balcanic a fost adjudecat de Ancuţa Bobocel, la proba de 3000 metri obstacole, sportiva fiind legitimată la CSU Craiova. Florina Pierdevară, atletă de origine craioveană, care în prezent însă nu mai concurează pentru un club din Bănie, a urcat şi ea pe primul loc al podiumului la proba de 800 metri. Altfel, delegaţia României s-a clasat pe primul loc în ierarhia echipelor feminine, pe locul doi în clasamentul masculin, şi tot pe locul secund în ierarhia generală pe ţări. Pe lângă medaliile obţinute de sportivii craioveni, tricolorii au mai cucerit alte şase distincţii de aur, cinci de argint şi şase de bronz, prin următorii sportivi: Ioan Zăizan (1500 m – locul 1), Roxana Birca (3000 m – locul 1), Elena Panţuroiu (triplusalt – locul 1), Beatrice Puiu (heptatlon – locul 1), Claudia Bobocea (1500 m – locul 1), Alin Firfirică (aruncarea discului – locul 1), Cristian Staicu (săritura în lungime – locul 2), Nicoleta Anghelescu (aruncarea suliţei – locul 2), Monica Florea (5000 m – locul 2), Cosmin Dumitrache (100 m garduri – locul 2), George Zaharia (aruncarea suliţei – locul 2), Bianca Răzor (400 m – locul 3), Cristina Sandru (triplusalt – locul 3), Andrei Toader (greutate – locul 3), Andreea Ogrăzeanu (200 m – locul 3), Valentin Voicu (800 m – locul 3), Anamaria Nesteriuc (100 m garduri – locul 3).