Egali cu campionii Austriei

Craiovenii au făcut un meci mai bun în cel de-al doilea amical disputat în cantonamentul austriac, contra campioanei en titre a campionatului din Austria, Red Bull Salzburg. Cu doi jucători debutanţi în prima linie, portarul Calancea şi juniorul Screciu, CSU Craiova a menţinut un scor de egalitate albă până la finalul jocului, afişând un fotbal mai solid decât în jocul cu echipa albaneză. Atât jocul defensiv al formaţiei lui Mulţescu, cât şi cel ofensiv au funcţionat mai coerent, iar austriecii n-au putut să treacă fie de linia de fundaşi a Craiovei, fie de portarul Calancea care a intervit salvator în câteva rânduri. Aparatul ofensiv al oltenilor a ameninţat poarta lui Salzburg prin Ivan, care n-a reuşit să fructifice însă ocaziile avute de-a lungul celor 90 de minute. Craiova a fost periculoasă şi la loviturile de colţ, iar în mijlocul reprizei secunde puştiul Screciu şi-a luat inima în dinţi şi a şutat de la 20 de metri, fără să prindă însă cadrul porţii. Amicalul s-a încheiat cu scorul de 0-0, aducându-i motive de mulţumire antrenorului Mulţescu. „Sunt bucuros că avem un asemenea program, că jucăm contra unor echipe puternice şi astfel ne putem forţa limitele. Astăzi, a fost un examen tare. Am încercat să ne ridicăm la valoarea adversarului. În prima repriză consider că am reuşit să echilibrăm jocul, numai că încă suntem deficitari la finalizare, nu putem să materializăm anumite perioade bune de joc. Ținând cont că în repriza a doua ei au jucat cu 8-9 titulari, iar noi am introdus 4-5 juniori, cred că am reuşit să ne descurcăm. Ei au condus jocul în partea secundă pentru că au calitate şi jucători de mare valoare, dar şi în aceste condiţii, am avut o perioadă în care i-am ţinut în terenul lor şi asta a însemnat mult pentru moralul juniorilor care s-au aflat pe teren. Am văzut şi problemele pe care le avem, trebuie să le îndreptăm. Acest lucru se poate dacă jucătorii vor fi mai autocritici, mai exigenţi cu ei şi atunci echipa va arăta din ce în ce mai bine. De rezultat sunt foarte mulţumit. Poate că ei meritau mai mult, dat fiind câte ocazii au avut. Numai că noi am avut un portar în zi de graţie. Am achiziţionat un portar de top, de mare valoare. Este un rezultat pe care poţi să construieşti, oferă moral“, a declarat Mulţescu după remiza cu Red Bull Salzburg. Pentru echipa Craiovei au evoluat în meciul cu Salzburg: Calancea – Briceag (55 Vlădoiu), Popov (73 Hreniuc), Kay (46 Acka), Vătăjelu (82 R. Bogdan) – Băluţă (86 Ciocoteală), Screciu (70 Madson), Dumitraş (46 Mateiu), Bancu (77 Petre) – Ivan (77 Jurj), Măzărache (46 Manea). Pe formaţia din Bănie o aşteaptă o nouă confruntarea de gală, împotriva echipei lui Mircea Lucescu, Zenit Sankt Petersburg, pe 30 iunie.

“Screciu este un jucător care mi-a arătat lucruri frumoase”

Gigi Mulţescu a vorbit despre titularizarea juniorului Screciu în cel de-al doilea joc amical din Austria, afirmând că pentru el nu contează vârsta pentru a introduce un jucător în teren, ceea ce cântăreşte cel mai mult este valoarea şi forma acestuia. „Păi ce, valoarea aşteaptă scurgerea anilor? Este un jucător care mi-a arătat în primul meci lucruri frumoase, este maturizat atât fizic, cât şi tactic mai devreme. A jucat bine meciul trecut şi a meritat locul. L-a ajutat şi situaţia celorlalţi jucători din zona centrală: pe Zlatinski l-am protejat după o accidentare, Madson nu este pregătit la nivelul echipei şi am convenit să joace la final, 20 de minute, iar Mateiu a fost destul de reţinut în primul meci. În aceste condiţii, Screciu şi-a câştigat dreptul de a juca. Poate să aibă şi 16, şi 40 de ani, la mine joacă fotbalistul care merită, care este în formă“, a mai spus antrenorul lui CSU Craiova.