marți, aprilie 23, 2024

Peste 100 de copii au concurat în amintirea lui Leo

Spadasini din toată ţara s-au întrecut sâmbătă şi duminică în sala de scrimă a liceului de profil din Craiova, oferind un spectacol generos. Competiţia din Bănie s-a întins pe durata a două zile, în care probele feminine s-au derulat sub egida Cupei “LPS Petrache Trişcu”, iar probele masculine au fost consumate în memoria unui tânăr scrimer craiovean, care a decedat la sfârşitul lunii septembrie, în urma unui tragic accident de motocicletă. Astfel, memorialul “Leo Mateiţă” şi-a desemnat câştigătorii primei ediţii, ediţie în care spadasinii din Craiova s-au îngrămădit pe podiumul categoriei 14-15 ani. Concursul desfăşurat la sfârşitul săptămânii trecute în incinta sălii LPS, a reuşit să adune în aceeaşi încăpere peste 200 de tineri spadasini, fete şi băieţi, de la 11 cluburi din ţară. Liceul organizator a intrat în cursă cu un număr de peste 50 de scrimeri, dar rezultatele notabile au venit într-un număr restrâns.

Medaliile au atârnat la gâtul primilor opt clasaţi, deoarece organizatorii le-au acordat şi copiilor clasaţi pe poziţiile 5-8 câte o medalie de bronz simbolică. Podiumul a fost premiat în mod firesc, însă ultima treaptă a fost ocupată la fiecare categorie de către doi scrimeri, mai precis învinşii din semifinale. Pe lângă diplome şi medalii, campionii au primit o cupă, iar primii patru clasaţi au primit câte un cadou şi un tricou. La memorialul “Leo Mateiţă”, premierea a fost realizată de familia regretatului scrimer. Per total, competiţia a fost o reuşită, fiecare copil plecând cu o experienţă plăcută de pe planşele din Bănie.

A fost  o competiţie reuşită, cu foarte mulţi copii, care au oferit un spectacol sportiv frumos. Suntem încântaţi că am reuşit să facem un mic gest pentru a-i cinsti memoria lui Leo printr-o competiţie frumoasă, de succes, care a adunat un număr larg de scrimeri. Sperăm ca la anul concursul să fie cel puţin la fel de reuşit.