Jandarmeria semnalează fake-news cu un jandarm care pare că a călcat în picioare tricolorul

Delia Pătru
Foto: Captură video/ Jandarmeria Română

Jandarmeria atrage atenția asupra unor imagini distribuite pe rețelele sociale în care se prezintă o fotografie, extrasă dintr-un clip video, cu scopul de a crea impresia că un jandarm calcă intenționat drapelul național al României. Clipul este făcut în timpul unei busculade care a avut loc duminică seara, la protestul care s-a desfășurat în Piața Victoriei, scrie News.ro.

„Semnalăm existenţa unor informaţii prin care se încearcă manipularea publicului şi inocularea unor sentimente împotriva jandarmilor. Astfel, este prezentată o fotografie, extrasă dintr-un clip video, special pentru a lăsa impresia că un jandarm calcă intenţionat drapelul naţional al României. În acest scop sunt create şi mesaje text si audio care să susţină acest narativ”, a transmis, duminică seară, Jandarmeria Capitalei.

Instituţia subliniează că „aceste postări sunt tentative de manipulare, iar realitatea este că jandarmul nu a călcat intenţionat pe drapel, ci a ridicat drapelul în urma unei busculade produse de anumiţi protestatari”.

„Reiterăm apelul nostru către jurnalişti şi cetăţeni să nu se lase manipulaţi şi să nu sprijine tentativele de manipulare”, au mai transmis jandarmii.

Potrivit G4Media, imaginea a fost preluată de site-ul conspiraționist ActiveNews.ro, care a publicat un articol atribuit academicianului Eugen Mihăescu cu titlul “ȘOCUL UNEI IMAGINI. Oamenii au ieșit în stradă pentru Libertate, Dreptate și Demnitate națională. Iar Jandarmeria a ajuns să calce în picioare stindardul pe care au depus un jurământ!”.

De asemenea, Jandarmeria a semnalat reluarea „narativului de manipulare „jandarmul care plânge la protest”, temă folosită și la manifestații de la finalul anului trecut și începutul acestui an. Ca și atunci, subliniem că informațiile sunt false și fac parte dintr-o campanie de manipulare”.

Site-ul ActiveNews.ro, care promovează conspirații și dezinformări, a publicat duminică seara un articol atribuit academicianului Eugen Mihăescu, cu titlul: “ȘOCUL UNEI IMAGINI. Oamenii au ieșit în stradă pentru Libertate, Dreptate și Demnitate națională. Iar Jandarmeria a ajuns să calce în picioare stindardul pe care au depus un jurământ!”. Articolul este ilustrat cu imaginea decupată din videoclip.

“Imaginea de mai sus, care circulă pe internet, m-a bulversat așa cum m-ar șoca imaginea unui preot care calcă în picioare o icoană. La vârstă mea amintirea comunismului este încă foarte prezentă. Pe vremea aceea s-au desacralizat biserici. Mănăstirile erau închise și icoanele distruse de barbari. Ceaușescu a mers până într-acolo încât a demolat biserici.

Drapelul României este pentru mine o icoană! Imaginea tânărului jandarm călcând în picioare Tricolorul, punându-și bocancii pe aurul drapelului, pentru care atâția români s-au jertfit de-a lungul secolelor, este imaginea timpurilor detestabile pe care am ajuns să le trăim. Și asta în timp ce Stegarul Dac zace în pușcărie și toate apelurile pentru eliberarea sa se izbesc de zidul indiferenței guvernanților.

Astăzi oamenii au ieșit în stradă pentru Libertate, Dreptate și Demnitate națională. Iar Jandarmeria a ajuns să calce în picioare stindardul pe care au depus un jurământ!”, se arată în acest articol.

Eugen Mihăescu este membru de onoare al Academiei Române.

Câteva sute de persoane au protestat împotriva Guvernului, duminică, în Piaţa Victoriei, unde au scandat lozinci de susținere a lui Călin Georgescu. În timpul manifestației, au avut loc mai multe îmbrânceli cu jandarmii, patru dintre ei fiind loviți, potrivit Jandarmeriei. Un bărbat a fost prins cu un cuţit, iar altul a venit cu o dubă plină cu saci de cartofi pe care intenţiona să îi distribuie pentru a fi folosiți în timpul mitingului, potrivit Jandarmeriei Capitalei.

Reclame
author avatar
Delia Pătru
Distribuie acest articol