Sorin Grindeanu și Mircea Abrudean, aleși președinți la Camera Deputaților și Senat

Delia Pătru
Foto: Facebook/ Sorin Grindeanu/ Mircea Abrudean. Colaj: Jurnalul Olteniei

Sorin Grindeanu este noul șef a Camerei Deputaților, în timp ce liberalul Mircea Abrudean a câștiga cursa pentru preluarea șefiei Senatului.

Reclame

Sorin Grindeanu a obținut 201 voturi, în timp ce Ionel Goidescu, liderul grupului S.O.S. România a fost votat de doar 20 de deputați.

„Sunt convins că avea o colaborare foarte bună, în limitele democratice, astfel încât fiecare dintre noi să ne putem duce la capăt mandatele pe care le-am primit de la cetăţeni, cu bună credinţă”, a spus Sorin Grindeanu, în plen, scrie digi24.ro

Mircea Abrudean, nominalizat de PNL pentru funcţia de Preşedinte al Senatului, a fost ales cu 89 de voturi pentru şi 28 de voturi împotrivă. Chelaru Mircea, propunerea grupului AUR, a primit 27 de voturi pentru şi 90 de voturi contra, iar Manea Dumitru, din partea grupului parlamentar SOS România, un vot pentru şi 116 împotrivă.

„Sunt extrem de onorat de votul dumneavoastră, de responsabilitatea pe care mi-o acordaţi, de încrederea pe care am primit-o din partea dumneavoastră. Vă asigur că o să-mi exercit acest mandat, aşa cum am făcut-o şi în cele trei luni de interimat, cu responsabilitate, cu onestitate, cu deschidere, cu transparenţă, pentru că eu cred că Senatul României este un loc al dialogului, în primul rând, chiar şi atunci când avem păreri diferite, mai ales atunci când avem păreri diferite”, a spus Abrudean.

El a pledat pentru deschidere şi responsabilitate.

„Şi cred că asta trebuie să facem cu toţii: să fim responsabili, să fim deschişi, să lucrăm pentru cetăţenii României, pentru că ăsta e rolul instituţiilor statului, aşa cum fiecare dintre dumneavoastră ştie foarte bine. Să trecem la treabă, pentru că sunt foarte multe lucruri de făcut şi să ne ajute Dumnezeu să facem ceea ce este bine pentru România”, a mai spus Mircea Abrudean.

Senatorul PNL Lucian Rusu a fost ales, în locul lui Mircea Abrudean, ca vicepreşedinte al Senatului. El a fost ales prin vot secret electronic cu 81 de voturi „pentru”, 5 „împotrivă” şi două abţineri.

Reclame
author avatar
Delia Pătru
Distribuie acest articol