Carlos Mora nu e mulțumit la CSU Craiova: „Nu mă așteptam la asta”

Anghel Catalin

CSU Craiova a avut probleme în banda dreaptă a defensivei. Oltenii au tot improvizat, până când au ajuns la concluzia că ar fi cel mai bine ca, pe acea poziție, să rămână titular Carlos Mora. Acesta și-a arătat valoarea și calitățile, iar Mirel Rădoi a decis că trebuie să îl folosească titular, în ciuda faptului că Mihai Rotaru l-a transferat, ulterior, și pe Vasile Mogoș, apărător care a participat la EURO 2024, alături de România.

Reclame

Carlos Mora a fost convocat și la echipa națională din Costa Rica. Acesta a și evoluat în meciul din preliminariile Cupei Mondiale din 2026, câştigat cu 2-1 contra celor din Trinidad Tobago. El a explicat faptul că se simte mai bine la lotul național, pentru că, la CSU Craiova, nu este pus să joace așa cum îi place lui, în atac.

„A fost o schimbare uriașă pentru mine, pentru că nu mă aşteptam la asta, să trec fundaş, speram la altceva, dar a trebuit să mă adaptez la Craiova. E puțin diferit faţă de ce joc la naţională, pentru că sistemul de la Craiova este altul, acolo joc fundaș lateral dreapta într-o aşezare cu patru pe linia de fund. La naţională, poziţia mea este puțin mai ofensivă, motiv pentru care îmi place mai mult, dar trebuie să recunosc că trebuie să-mi îmbunăţesc jocul pe faza defensivă.

Lucrăm la aceste detalii, este ceva ce fac în fiecare zi, pentru că nu era poziția mea obișnuită. M-am obișnuit deja, dar e normal să mai existe lucruri de pus la punct, dar de aceea muncești, vezi, analizezi, te autocritici și te perfecționezi zi de zi”, a spus Carlos Mora, pentru presa din Costa Rica, la finalul meciului cu Trinidad Tobago.

Reclame
author avatar
Anghel Catalin
Distribuie acest articol