Apă și alimente pentru mehedințenii din Burila Mare. Oamenii au avut serios de suferit din cauza furtunii care s-a abătut asupra localității marți seara. A căzut grindină de mărimea unui ou.
Din cele 270 de locuințe din comună, 220 au fost afectate. Cinci persoane au fost relocate în spații puse la dispoziție de autoritățile locale, pentru că în casele lor nu se mai poate locui.
„Ca urmare a manifestării fenomenelor hidrometeorologice din seara de 06 mai, pe raza localității Burila Mare, au fost afectate mai multe gospodării.
Astfel, pentru restabilirea stării de normalitate, în urma ordinului prefectului județului Mehedinți, au fost constituite comisii de specialitate pentru evaluarea pagubelor.
De asemenea, Filiala de Cruce Roșie Mehedinți, împreună cu ISU Mehedinți, vor asigura distribuirea de alimente pentru 30 de persoane afectate grav de aceste fenomene.
Totodată, cinci persoane au fost relocate în spațiile puse la dispoziție de autoritățile locale”, au transmis reprezentanții ISU Mehedinți.
Acoperișul primăriei, cel al școlii, dar și microbuzul școlar au fost afectate de grindina căzută.
„Foarte grav, foarte grav, foarte grav. Niciodată n-am văzut, în viața mea, așa ceva. Parcă a venit Apocalipsa. Case distruse, acoperișuri distruse, tavan căzut. Am avut unele cazuri unde am fost aseară și am relocat, să nu cadă tavanele pe ei, acum am avut o familie cu copil pe care am luat-o de acolo, am dus-o unde avem noi o locație – dispensarul veterinar, e a primăriei – i-am dus acolo, sunt în siguranță. Am constituit prin Comitetul local pentru situații de urgență echipe, am trimis pe fiecare ulicioară băieții să evaluăm corect, să știm, când vine echipa de la ISU cu Direcția Agricolă, să știm câte case sunt degradate”, a precizat, pentru adevărul.ro, primarul Jenică Cicic.
Pagube însemnate sunt și în agricultură, acestea urmând a fi evaluate.