Kelemen Hunor, președintele UDMR, a declarat luni dimineață la Radio Kossuth că votul de la alegerile prezidențiale de duminică ”a fost un vot de protest”. El a spus că eșecul lui Crin Antonescu, candidatul comun al coaliției PSD-PNL-UDMR, nu poate fi imputat votanților de etnie maghiară și a dat indicii că partidul său îl va susține pe Nicușor Dan în turul 2, scrie g4media.ro
”Rațiunea ne spune să-l susținem pe Nicușor Dan în turul 2. Ar fi o ușurare pentru comunitatea maghiară în comparație cu George Simion.”
Nu din cauza maghiarilor a ratat Crin Antonescu intrarea în al doilea tur, a adăugat Kelemen Hunor, care consideră că a fost vorba despre „un vot de protest”, în care diaspora a făcut diferența.