Crin Antonescu, candidatul Alianței România Înainte, își lansează, miercuri, programul pentru alegerile prezidențiale din 4 mai.
La evenimentul care a început la ora 11.00, la București, participă președintele interimar al României, Ilie Bolojan, liderul PSD Marcel Ciolacu, liderul UDMR Kelemen Hunor, liderul interimar al PNL, Cătălin Predoiu, scrie news.ro
Programul prevede consolidarea Agenţiei Antidrog după modelul american al DEA (Drug Enforcement Agency), cu prerogative, resurse şi conexiuni internaţionale, pentru a deveni un instrument eficient în lupta cu drogurile, afirmă surse din coaliţie.
De asemenea, Antonescu propune includerea traficului de droguri, a şantajului, a ameninţării şi a proxenetismului în categoria infracţiunilor celor mai grave, pedepsite pe măsura consecinţelor pe care le produc atât la nivel individual, cât şi la nivelul societăţii.
Crin Antonescu susţine un Pact Naţional pentru Antreprenoriat, care să valorifice iniţiativa românească în punctele cheie: stabilitate legislativă, predictibilitate fiscală, acces la pieţe de desfacere interne şi externe şi la capital, sprijin în creşterea businessurilor dincolo de graniţele ţării.
Antreprenorii români trebuie trataţi ca parteneri în dezvoltarea ţării, nu ca suspecţi fiscali, este argumentul canddatului coaliţiei de guvernare.
Crin Antonescu a urcat pe scenă și îți prezintă programul
„Miza acestor zile de dezbatere publică a acestor alegeri, care durează de mult, nu e una obişnuită. Funcţia de preşedinte al României, după apropiatele alegeri, nu va fi o simplă funcţie, chiar dacă supremă în statul român, nu va fi o simplă demnitate, nu va fi un simplu, un uzual mandat prezidenţial. În convingerea mea, funcţia de preşedinte va fi o misiune pe care, atunci când ţi-o asumi în faţa concetăţenilor tăi, presupune un examen complex, un examen greu, pentru că misiunea aceasta nu înseamnă nimic mai puţin decât aceea de a spune: Da, sunt gata, sunt pregătit, îmi asum să fiu pentru următorii cinci ani liderul de care această naţiune are nevoie”, a declarat Antonescu.
„Președintele e chemat să unească și să mobilizeze toate resursele, toate energiile acestei națiuni, indiferent de opțiuni politice, indiferent de simpatii și antipatii, de suținători sau adversari”, a spus Crin Antonescu.
„Eu nu am niciun fel de înclinație către discursurile colectiviste. Detest și detest populismul”, a mai spus Antonescu.
Antonescu a vorbit și despre politica externă din programul său de guvernare.
„Dilema falsă: UE sau SUA? E falsă, pentru că noi nu suntem între UE și SUA, suntem în UE. Iar eu, ca cetățean în UE, spun că trebuie să facem totul pentru a păstra parteneriatul cu UE. Nu există pe termen foarte scurt garanții complete de securitate decât NATO și relația cu SUA”, a spus Antonescu.
„România să fie indispensabilă în relațiile de cooperare externă. Îi vom convine și pe americani să ne bage în seamă așa cum se cuvinte atunci când vom avea ceva indispensabil. Este nevoie să găsimm acel ceva indispensabil și este o ambiție mare”, a mai spus Antonescu.