luni, iunie 17, 2024

România, 11 medalii la Campionatele Balcanice de atletism de la Izmir

România a încheiat cu 11 medalii, dintre care două de aur, două de argint şi şapte de bronz, Campionatele Balcanice de atletism pentru seniori de la Izmir (Turcia), desfăşurate sâmbătă şi duminică, scrie Agerpres.

Duminică, Alin Alexandru Firfirică a obţinut medalia de aur la aruncarea discului, cu 61,90 metri.

Medalii de argint au cucerit Florentina Costina Iuşco la lungime (6,49 metri) şi Alin Ionuţ Anton la 110 m garduri (13.59).

Au câştigat medalii de bronz Lenuţa Petronela Simiuc la 1.500 metri (4:16.02) şi Dorin Andrei Rusu la 3.000 metri (8:08.29).

Sâmbătă, atleţii români au câştigat o medalie de aur, prin Andrei Rareş Toader (aruncarea greutăţii) şi cinci de bronz, prin Alexandra Ştefania Uţă (400 m garduri), Florentina Costina Iuşco (triplusalt), Sorin Alexandru Voinea (400 m), Nicolae Marian Coman (1.500 m) şi ştafetă masculină 4×100 m (Robert Sebastian Bîrsă, Cristian Nicuşor Roiban, Alin Ionuţ Anton, Marian Andrei).

În întrecerile de duminică, Daniela Stanciu a fost a patra la săritura în înălţime (1,75 metri).

Pe locul cinci s-au clasat Mihai Alin Şavlovschi la 3.000 m obstacole (9:03.75) şi Răzvan Cristian Grecu la triplusalt (16,14 metri).

Lucian Florin Ştefan s-a clasat pe locul opt la 3.000 m (8:39.47), Dana Maria Govoreanu la 100 m garduri (13.43), dar şi George Cătălin Zaharia la aruncarea suliţei (64,14 m).

Pe locul nouă a încheiat Cristian Gabriel Voicu la 800 m (1:50.87).

Dragoş Alexandru Silvestru a ocupat poziţia a zecea la 110 m garduri (14.44).

Răzvan Ioan Nicoară a terminat pe 11 la triplusalt (15,67 m).

Alte clasări au mai înregistrat Marian Nicolae Coman, locul 15 la 800 m (1:51.69), şi Marian Andrei, locul 17 la 200 m (22.34), în timp ce Claudia Mihaela Bobocea a abandonat la 1.500 m.

La cea de-a 77-a ediţie a Campionatelor Balcanice de seniori, România a fost reprezentată de 30 de sportivi, dintre care 11 la feminin şi 19 la masculin. Obiectivul Federaţiei Române de Atletism era de opt medalii.