Consilierii locali din Bănie au aprobat, joi, Documentația de Avizare a Lucrărilor de Intervenții (DALI) pentru continuarea lucrărilor de construire a șase blocuri de locuințe de pe strada Caracal. Este vorba de 372 de unități locative individuale și 506 locuri de parcare, respectiv blocurile I1, I3, L1 (corp 1 + corp 2), L2 (corp 1 + corp 2), L3 (corp 1+ corp 2) și L4 (corp 1 + corp 2). Este vorba despre o parte din blocurile ce ar trebui să formeze, până la urmă, Cartierul Chinezesc.
„Următorul pas este reprezentat de înaintarea documentațiilor către Agenția Națională de Locuințe, iar după adoptarea Hotărârii de Guvern de trecere a terenului în proprietatea municipiului Craiova, urmează a fi semnat contractul cu ANL și predarea amplasamentului pentru construcția locuințelor”, spune Lia Olguța Vasilescu.
Proiectul de Hotărâre de Guvern se află în procedură de avizare la nivelul Guvernului, urmând a fi obținut și ultimul aviz din partea Ministerului de Justiție, iar apoi să fie adoptat în ședință de Guvern, conform informațiilor transmise de primarul orașului.
Obiectivele specifice ale proiectului sunt:
- crearea accesului tinerilor la locuințe în Municipiul Craiova
- creșterea numărului de spatii de locuit în Municipiul Craiova
- creșterea numărului de locuri de parcare în Municipiul Craiova.
Cartierul Chinezesc este un proiect în cadrul căruia lucrările au fost demarate în anul 2015. De atunci, problemele au continuat să apară, iar cartierul e încă o dorință a autorităților locale, care evită și să îi mai spună pe nume, în spațiul public.
250 de apartamente vor autoritățile locale să vadă construite, în Cartierul Chinezesc, în următorii 5 ani.