luni, mai 27, 2024
spot_img

Ultima ora

spot_img

Sport

spot_img

David Popovici, victorie la 100 de metri liber, în Cupa României

Dublul campion mondial şi european David Popovici a câştigat clar proba de 100 m liber, sâmbătă, în Cupa României la înot, competiţie găzduită de Complexul Sportiv de Nataţie din Otopeni, relatează Agerpres.

Popovici a fost cronometrat cu timpul 47 sec 85/100, fiind cu două secunde şi jumătate mai rapid decât al doilea clasat, Mihai Gergely (CSM Constanţa), înregistrat în 50 sec 34/100, şi decât al treilea clasat, Constantin George Alexandru Stoica (CSM Constanţa), 50 sec 44/100.

Pentru Popovici este a doua victorie în tot atâtea probe în Cupa României, după cea obţinută vineri la 100 m fluture.

Policlinica Buna Vestire Craiova

Vlad Ştefan Stancu (CSA Steaua) a reuşit două victorii sâmbătă, la 200 m fluture şi 1.500 m liber, după se vineri câştigase la 400 m liber.

CSA Steaua a obţinut patru victorii sâmbătă, după cele cinci de vineri.

Cupa României este un criteriu de calificare pentru Campionatele Mondiale de nataţie de la Fukuoka, din perioada 14-30 iulie.

Rezultatele finalelor de sâmbătă:
FEMININ
100 m bras

1. Henrietta Fangli (CSM Târgu Mureş) 1:10.12
2. Brigitta Vass (CSM Constanţa) 1:11.61
3. Maria Claudia Gâdea (CSA Steaua) 1:12.93

100 m liber
1. Irina Ana Preda (CS Olimpia Bucureşti) 56.66
2. Maysa Raţiu (CSA Steaua) 57.04
3. Ana Maria Sibişeanu (CSA Steaua) 57.90

200 m spate
1. Daria Măriuca Silişteanu (CS Dinamo Bucureşti) 2:13.36
2. Delia Giorgiana Safcencu (CSM Piteşti) 2:19.62
3. Sara Flavia Strîmb (CSU Piteşti) 2:22.38

200 m fluture
1. Alexandra Bogdăneci (CSU Piteşti) 2:17.29
2. Andra Denisa Gorecki (CSA Steaua) 2:18.87
3. Simona Maria Predescu (CS Dinamo Bucureşti) 2:18.90

1.500 m liber
1. Diana Gabriela Stiger (CSA Steaua) 17:10.54
2. Eva Maria Paraschiv (CSM Constanţa) 17:17.17
3. Briana Păun (CSM Ploieşti) 17:19.02

MASCULIN
100 m liber

1. David Popovici (CS Dinamo Bucureşti) 47.85
2. Mihai Gergely (CSM Constanţa) 50.34
3. Constantin George Alexandru Stoica (CSM Constanţa) 50.44

100 m bras
1. Emil Dancaneţ (CSU Politehnica Timişoara) 1:02.75
2. Daniel Alexandru Nicuşan (CSM Târgu Mureş) 1:03.69
3. Marius Adrian Niţu (ACS Universitar USH) 1:04.46

200 m spate
1. Robert Andrei Badea (CSA Steaua) 2:01.52
2. Denis Laurean Popescu (CS Olimpia Bucureşti) 2:03.02
3. Alexandru Nistorescu (CSM Corona Braşov) 2:06.69

200 m fluture
1. Vlad Ştefan Stancu (CSA Steaua) 2:00.16
2. Vlad Ştefan Mihalache (ACS Aqua Sport Citius) 2:01.77
3. Dragoş Ghile (CS Dinamo Bucureşti) 2:04.25

1.500 m liber
1. Vlad Ştefan Stancu (CSA Steaua) 15:32.87
2. Nandor Nagy (CSŞ Hunedoara) 15:53.00
3. Andrei Theodor Proca (CSM Piteşti) 15:57.04

Foto: arhivă

spot_img
spot_img
spot_img

Politica