Elevii craioveni cu rezultate excepţionale la concursurile naționale și internaționale, în anii școlari 2021-2022 şi 2022-2023, și profesorii lor au fost premiați în cadrul ședinței solemne care a avut loc pe 1 iunie, în Sala „Amza Pellea” a Teatrului Naţional „Marin Sorescu” din Craiova.
![](https://www.jurnalulolteniei.ro/wp-content/uploads/2023/06/348360909_246600191298891_1624182991469854629_n-1024x768.jpg)
441.000 de lei este suma alocată de autoritățile locale din Bănie, pentru premierea elevilor craioveni și a profesorilor îndrumători.
![](https://www.jurnalulolteniei.ro/wp-content/uploads/2023/06/348359047_700346028562767_1136691076517121763_n-1024x768.jpg)
Este vorba despre 275 de elevi și 166 de profesori îndrumători. Fiecare dintre aceștia a primit nu mai puțin de 1.000 de lei.
![](https://www.jurnalulolteniei.ro/wp-content/uploads/2023/06/348382750_555452326754744_5849856825436729532_n-3-1024x597.jpg)
Elevii olimpici și profesorii îndrumători premiați ar urma să se prezinte la casieria Primăriei, în perioada 07 iunie – 15 iunie 2023, pentru a li se înmâna sumele corespunzătoare pe baza buletinului de identitate/certificatului de naştere.