Roguljic, gol la debut! Mihai Roman a revenit după aproape 2 ani de absență!

CSU Craiova a învins cu 4-0 Viitorul Pandurii Târgu Jiu într-un meci test disputat în week-end.

Laurențiu Reghecampf a vrut să-și vadă la lucru elevii care nu au fost convocați la echipele naționale în acest week-end. Drept urmare s-a organizat un meci de verificare în compania divizionarei secunde Viitorul Pandurii Târgu Jiu. Partida s-a jucat la baza de pregătire de la Lunca Jiului, cu porțile închise.
Echipa lui Reghe s-a impus categoric, cu 4-0. Ultima achiziție a lui Mihai Rotaru, croatul Ante Roguljic, și-a trecut numele pe lista marcatorilor, punctând în minutul 75 al întâlnirii. Celelalte reușite ale grupării din Bănie au fost semnate de Bogdan Vătăjelu (min. 16), Atanas Trică (min. 77) și Gustavo Di Mauro (min. 86).
O veste bună pentru suporterii echipei și pentru staff-ul tehnic este revenirea pe teren a lui Mihai Roman, după o pauză de aproape doi ani. Ultima prezenţă a vârfului de 29 de ani într-un joc fusese pe 24 ianuarie 2020, tot într-un amical, în Antalya, contra formaţiei cehe Karvina, încheiat 3-1.
Laurențiu Reghecampf a mizat pe: David Lazar – Claudiu Mocanu, Mihai Bălașa, Sebastian Nețoiu, Bogdan Vătăjelu – Alexandru Mateiu, Matteo Fedele, Ionuţ Vînă, Antoni Ivanov – Mihai Roman, Atanas Trică. Au intrat în repriza a doua: Mirko Pigliacelli – Mihai Căpățînă, Valerică Găman, Marius Constantin, Denis Benga, Dan Nistor, Alexandru Crețu, Lyes Houri, Ante Roguljic şi Gustavo Di Mauro.
Următorul meci al CSU Craiova este contra formaţiei Academica Clinceni, luni, 18 octombrie, de la ora 20.30, pe arena „Ion Oblemenco”, în cadrul etapei a 12-a a Ligii 1.