Marcatori: Momcilovic (6), F. Tănase (51)

FCSB: C. Bălgrădean – R. Benzar, B. Planic, M. Bălașa, M. Momcilovic – L. Filip, O. Popescu – D. Man, C. Budescu (’46, Teixeira), Cr. Tănase (’18, Fl. Tănase) – D. Alibec (’75, E. Gnohere). Antrenor: Nicolae Dică.

CSU Craiova: M. Mitrovic – R. Popa, R. Kelic (’58, Băluță), T. Ferreia – I. Martic (’5, R. Dimitrov), A. Santos (’67, Mateiu), H. Zlatinski, N. Bancu – Cr. Bărbuț, Gustavo, A. Mitriță. Antrenor: Devis Mangia.

Cartonașe galbene: Ov. Popescu ’28, Budescu ’35, Man ’71 / Mateiu ’69, Băluță ’72.

Au arbitrat: Istvan Kovacs – Vasile Marinescu, Ovidiu Artene; Florin Ovidiu Mazilu.

Observatori: Aron Huzu, Eduard Alexandru.

Craiova visa cu ochii deschiși la primul loc din momentul în care a intrat în play-off de pe poziția a treia, la o mică distanță față de primele două clasate, candidatele certe la titlul de campioană în acest sezon, FCSB și CFR Cluj. După ultimele două etape însă, în care au avut întâlniri directe cu acestea, craiovenii nu mai pot spera prea mult la ocuparea primei poziții în clasament la finalul sezonului, depărtându-se la șapte puncte în spatele actualului lider, formația patronată de Gigi Becali. CSU Craiova și FCSB s-au duelat luni seara pe Arena Națională din capitală, iar partida nu s-a încheiat cu bine pentru trupa olteană. Formația pregătită de Mangia s-a văzut condusă de bucureșteni încă din primele minute ale partidei, când Momcilovic (6) a marcat după ce portarul craiovenilor respinsese inițial. Asta s-a întâmplat la un minut după ce Mangia a fost nevoit să îl scoată de pe teren pe Martic, care a acuzat dureri la inghinali, și l-a introdus pe bulgarul Dimitrov. Gazdele au fost periculoase încă din startul meciului, putând ca reușita lui Momcilovic să fie de fapt a doua, dar Denis Man a șutat slab din careu în primul minut al partidei. Jocul Craiovei a scârțâit, echipa olteană a încercat să se apropie de poarta gazdelor, fiind parțial periculoasă prin șuturile lui Zlatinski și Mitriță, dar nimic concret nu le-a ieșit jucătorilor lui Mangia în speranța unei egalări până la pauză. Deși nici FCSB nu a mai excelat după marcarea primului gol, a reușit să țină de rezultat până la intrarea la cabine. A doua repriză a început la fel de prost pentru CSU Craiova ca prima, iar la numai cinci minute de la reluarea jocului, formația roș-albastră a primit un penalty după un duel în careu între Dimitrov și Teixeira. Florin Tănase (50) a executat bine de la punctul cu var pentru a mări avantajul gazdelor la 2-0. La acest scor, era deja mai greu pentru olteni să revină în meci, iar eforturile de a scoate măcar un punct s-au arătat în zadar, partida încheiându-se cu 2-0 pentru FCSB. Nici măcar intrările lui Alex Băluță și Alex Mateiu pe final de meci și schimbarea formulei de joc nu a adus plusuri în evoluția craiovenilor din derbiul cu echipa bucureșteană. „Concluzia este că ei au fost mai buni decât noi. Pregătisem un alt stil de joc, iar ei au marcat destul de repede după o fază fixă, altfel și cel de-al doilea gol a fost tot dintr-o fază fixă și am fost nevoiți să ne schimbăm tactica. E normal să nu ne mai gândim la titlu după acest eșec. Trebuie să ne apărăm poziția a treia din clasament, care ne permite participarea în cupele europene și să luptăm pentru câștigarea Cupei României. În acest moment, primele două poziții nu sunt pentru noi. Faptul că nu marcăm e o chestiune care ne preocupă și trebuie să o rezolvăm. Astăzi nu am făcut un meci rău, ne-am creat situații, am ajuns în preajma careului de 16 metri, dar problema a fost la ultima pasă“, a declarat antrenorul lui CSU Craiova, Devis Mangia, după meciul cu FCSB. Craiova va încerca acum să își securizeze poziția a treia din play-off și să se bată pentru Cupa României. În campionat, urmează să întâlnească sâmbătă, pe teren propriu, CSM Poli Iași.

Băluță, indignat de postura de rezervă

Devis Mangia a ales să nu îl introducă pe Alex Băluță din primul minut în întâlnirea cu FCSB, ceea ce l-a supărat pe căpitanul oltenilor. Băluță a intrat totuși în finalul meciului, în încercarea de a restabili egalitatea pe tabelă, dar asta nu l-a mulțumit pe atacantul Craiovei, care i-a reproșat faptul că nu a fost titular lui Mangia prin ceea ce a declarat la finalul meciului: „Nu ştiu ce a încercat să îmi arate prin chestia asta. Eu eram pregătit, m-am pregătit toată săptămâna, ştiam ce înseamnă un meci contra Stelei, pentru că sunt oltean, şi chiar sunt dezamăgit de decizia dânsului. Eu încerc să dau totul pe teren, chiar dacă nu îmi iese golul. Eu alerg foarte mult, îmi ajut echipa în multe momente şi prin alte lucruri pe care le fac pe teren. Decizia lui Mister m-a ambiţionat şi mai tare şi sper să nu mai facă aceeaşi greşeală ca în seara asta”, a declarat Băluţă, la finalul meciului. „Aş fi preferat să joc de la început. A fost frustrant că am fost rezervă, cred că aş fi adus şi un plus de prospeţime, aş fi împins mai mult echipa de la spate şi sunt sigur că rezultatul nu mai era acesta”, a mai spus acesta. Răspunsul lui Mangia a venit la scurt timp, atenționându-l pe Băluță că trebuie să joace și nu să vorbească: „Băluță trebuie să joace și să nu vorbească foarte mult. Dacă am ceva să le transmit jucătorilor o voi face numai în vestiar“, a spus Mangia despre reacția lui Alex Băluță.

Bancu: “La titlu nu mai avem șanse, rămâne Cupa drept obiectiv

Nicușor Bancu a fost dezamăgit de eșecul cu FCSB, care a adus totodată și renunțarea la lupta pentru titlul de campioană a echipei craiovene, căreia îi va fi extrem de greu să mai ajungă pe primul loc în acest sezon. Am primit din nou un gol foarte rapid. Am încercat să ne creăm ocazii de a egala în prima repriză, apoi, în partea secundă, s-a dat acel penalti mult prea ușor în opinia mea și cred că acolo s-a încheiat meciul. Dacă au câștigat înseamnă că au fost mai buni. Am încercat cu toții să dăm totul pe teren, să scoatem un rezultat bun, victoria era principalul obiectiv, pentru că altfel aveam puține șanse la titlu, dar acum s-au dus și acelea, am pierdut și nu ne mai gândim la primul loc. Trebuie să ne revenim și să rămânem pe locul trei. Este practic imposibil să revenim în cursa pentru titlu. Ar însemna ca FCSB să piardă multe meciuri și mai sunt doar câteva etape, iar noi să câștigăm tot. Ca idee, noi am cam uitat să câștigăm și acesta este un lucru dureros. Trebuie să lucrăm săptămâna aceasta și în meciul cu Iași să marcăm, să spargem gheața și să câștigăm. M-a surprins Mangia că l-a lăsat pe Băluță pe bancă. Băluță este un jucător valoros, a demonstrat-o în sezonul regulat, acum este într-o scădere de formă, dar cel care a intrat în locul lui, Cristi Bărbuț, a făcut un meci bun. Toată echipa am dat sută la sută, dar atât s-a putut în această seară. Cupa devine principalul obiectiv, numai acolo mă gândesc, pentru că dacă și acolo facem o figură urâtă, ca în campionat, dezamăgim suporterii. Dar și noi vom fi afectați, pentru că vrem să câștigăm trofee“, a declarat Nicușor Bancu.