Liderul, la primele puncte pierdute

Campioana CS Strehaia a provocat primul semieșec al liderului Recolta Dănceu.

În derby-ul etapei a XIV-a din Liga a IV-a Mehedinți, CS Strehaia și Recolta Dănceu au remizat, scor 1-1. Gazdele au deschis scorul în minutul 7, prin Florin Dobrescu, iar Alin Lăpădat (foto) a egalat în minutul 23. Până la final nu s-a mai marcat, iar liderul Recolta Dănceu a bifat primul rezultat de egalitate al sezonului, după ce, în precedentele 13 etape, obținuse victorii pe linie.

De remiza din derby-ul rundei a profitat ocupanta locului secund Viitorul Șimian, care s-a distanțat la 2 puncte de Strehaia și s-a apropiat la 4 puncte de Dănceu, după ce a dispus cu 5-0 de Viitorul Cujmir, prin golurile izbutite de Andrei Enea (‘1, ’23, ’67, ’87) și Mădălin Mătăsăreanu (85).

Eșecul echipei din Cujmir a consolidat Diernei Orșova locul al 4-lea, ultimul care asigură prezența în play-off. Echipa orșoveană s-a distanțat la 5 puncte de urmăritoarea sa, Viitorul Cujmir, după ce s-a impus cu 3-1 la Vânju Mare. Adelin Dragomir (‘6), respectiv Claudiu Fulga (’50), Andrei Lăzăr (’55) și Cristian Chiriță (’71) au fost marcatorii din raportul de joc.

Etapa viitoare se joacă în Vinerea Mare și programează derby-ul primelor 2 clasate, Recolta Dănceu și Viitorul Șimian. Aflată pe locul 3 în actuala stagiune, campioana sezonului precedent, CS Strehaia, va juca pe terenul Diernei Orșova, de care o despart 7 puncte.