Judo- Început promițător de sezon

Cu un total de 12 medalii, dintre care 4 de aur, CSM Drobeta a încheiat pe locul al III-lea ediția din acest an a Cupei Severinului la Judo.

Ediția a VII-a a Turneului Internațional de Judo Cupa Severinului a fost adjudecată de CSM Focșani, podiumul fiind completat de CSM Ploiești și CSM Drobeta. Organizator, clubul severinean a cucerit 12 medalii, două dintre ele, ambele de aur, fiind adjudecate de Iasmina Covaciu (- 52 kg), atât la U18, cât și la U23. Tot la Tineret, s-au mai impus Krisztina Tătar (48 kg) și Andreea Bortoș (63 kg), în timp ce Ana-Maria Vladu s-a clasat pe locul secund, atât la U18 (- 40 kg), cât și la U23 (- 44 kg). Finala a mai fost pierdută de Vlad Topală (U18; – 81 kg) și Alexandru Chichin (U23; – 73 kg). Pe ultima treaptă a podiumului de premiere au urcat Ștefan Bizgă-Cinteză (U13; – 55 kg), Liviu Copăceanu (U23; – 81 kg), Roberto Bizgă-Cinteză (U11; – 32 kg) și Darius Dobreanu (U11; – 32 kg), iar Diana Argint (U15; – 52 kg) și Mircea Florescu (U15; – 50 kg) au încheiat concursul pe locul al V-lea. La competiția de la malul Dunării au participat 565 de judoka, de la 74 de cluburi, din 8 țări (România, Serbia, Bulgaria, Croația, Macedonia, Grecia, Bosnia&Herțegovina și Republica Moldova).
„Acest turneu a deschis, și în 2018, calendarul competițional al anului și a reprezentat o bună verficare pentru sportivi, în vederea participării la competițiile oficiale, de la care ne dorim cât mai multe medalii”, a spus Lena Sterea, unul dintre antrenorii de la secția de judo de la CSM Drobeta.
La sfârșitul lunii februarie, sportivii de la clubul severinean vor participa la Campionatul Național de cadeți (U18) de la Arad, iar pe 14-15 aprilie, la Drobeta Turnu Severin, vor lupta pentru medalii la Naționalele de Tineret (U23).