marți, aprilie 16, 2024

Liga a 3-a, seria 4-a/Alex Popescu, triplă decisivă

Atacantul satelitului! a adus victoria în meciul jucat la Pâncota cu Șoimii Lipova.

CSU2 Craiova își menține poziția secundă în C 4 după succesul repurtat sâmbătă după-amiază în deplasare la Șoimii Lipova. Meciul jucat la Pâncota. s-a încheiat cu rezultatul de 3-2 pentru craioveni, după ce la pauză scorul a fost 0-0. Vârful echipei” satelit” Alexandru Popescu a fost cel care a deschis scorul în minutul 65, apoi l-a majorat din penalty în minutul 73. Cei de la Lipova a egalat în doar patru minute, aceștia reușind să înscrie în minutele 73 și 75. Cele trei puncte extrem de importante le-a adus” decarul” Popescu în ultimul minut de joc. Antrenorul Corneliu Papură a mizat pe următorul prim unsprezece: Dică – Borța, Ion, Bogdan, Petre – Enache, Iuga, Constantin – Frăsineanu, Al. Popescu, Trancă. Pe parcursul partidei au mai jucat: Țoiu și Gunie. Cealaltă echipă doljeană din C4, CSO Filiași a bifat al doilea succes concescutiv, după cel repurtat la Pâncota, cu Șoimii Lipova. Vineri, filieșenii i-au făcut un frumos cadou antrenorului Victor Naicu care ieri a împlinit 44 de ani. CSO Filiași a deschis scorul prin Cătălin Dinu (32), care a transformat impecabil o lovitură de la 20 metri, apoi a stabilit rezultatul final prin Geanimu (89), care a reluat mingea sub bară de la 12 metri. Gazdele au evoluat în formula: Nedeianu – Calu, Preda, Lupu, Cruşoveanu – D. Stancu (’86 Papa), Tudor (’90+2 A. Stancu) – Geanimu (’90 Moraru), Borneci, Chivu – Dinu (’79 Borhot). De partea cealaltă gruparea din Cermei i-a avut în teren pe: Bodea – Rogojan (’51 Bondor), Cotoc, Gligor, Nistor – Ianc, Varga – Mager (’41 Bubuş) Diarra (’66 Brînduşe), Suslak – Sulea. Cele două echipe doljene se vor întâlni sâmbătă în derbiul județean din C4, iar se va disputa sâmbătă, 4 noiembrie, de la ora 14.00, pe stadionul” Extensiv.” Rezultatele din celelalate meciuri jucate în cadrul etapei a 10-a au fost următoarele: 27 octombrie, ora 15 – AFC Hermannstadt 2 – CSM Lugoj 2-3(Dragoş Mucuţă 13 – penalti, Andrei Pop 28/Szabolcs Szekely 1și 53), Gelu Velici 56), Naţional Sebiş – Centrul Naţional de Pregătire Timişoara 5-0(Marco Enciu 5 și 79), Dragoş Săulescu 7 și 43 – penalti, Igor Basic 35), Millenium Giarmata – ACS Ghiroda 2-4(Joseph Anagor 17, Lucian Gavriluţă 18 – autogol/David Pop 71, Cosmin Saizu 81, Alexandru Baranyi 83 și 90+4); 28 octombrie, ora 15- Internaţional Băleşti – Nuova Mama Mia Becicherecu Mic 4-0 și ACS Şirineasa – CSM Şcolar Reşita 2-1(Lucian Iordache 56 – penalti, Daniel Mărgărit 90/Cosmin Negoescu 66). CNS Cetate Deva a stat.

1. CS Şirineasa 10 9 1 0 22-4 28

2. CSU 2 Craiova 10 6 2 2 16-8 20

3. Naţional Sebiş 9 5 2 2 20-10 17

4. ACS Ghiroda 9 4 1 4 26-20 16

5. CSO Filiaşi 9 4 4 1 12-6 16

6. CSM Lugoj 9 4 4 1 15-10 16

7. Cetate Deva 9 4 3 2 15-12 15

8. CSM Şcolar Reşiţa 9 4 2 3 18-10 14