„Pandurii” lui Iencsi, stopați la Dunăre

Învinsă cu 3-1 de Dunărea Călărași, echipa antrenată de Adrian Iencsi a înregistrat primul eșec al sezonului, în deplasare

Seria invincibilă a Pandurilor a fost întreruptă în etapa a IX-a, la Călărași, unde AFC Dunărea s-a impus cu 3-1. A fost primul eșec în deplasare pentru gorjeni, care, în precedentele 4 jocuri, remizaseră cu FC Argeș (0-0) și câștigaseră cu Metaloglobus București (3-2), CS Mioveni (4-0) și CS Balotești (2-0).

La Călărași, CS Pandurii a început în forță jocul și, în minutul 5, Vlad Bujor a lovit transversala, cu un șut de la 25 m. Gorjeanul Gabriel Dodoi n-a greșit ținta și a deschis scorul, în minutul 20, după o nesincronizare a fundașilor adverși. Dunărea a întors rezultatul pe finalul reprizei, în doar 3 minute, prin Bogdan Șandru (39) și Valentin Alexandru (42). Fostul atacant al pandurilor a marcat din 11 m, după ce Missi Mezu a fost faultat în suprafața de pedeapsă. Gazdele au mărit diferența în minutul 48, când Bodo Kanda l-a învins cu un șut din 12 m pe Daniel Popescu, titularizat în acest joc, în locul veteranului Răzvan Stanca. Până la final nu s-a mai marcat și Dunărea a ajuns pe locul secund, după ce a obținut cea de-a șasea victorie consecutivă.

„A fost greu pentru că am întâlnit o echipă care a avut în compartimentul ofensiv 3 jucători care au evoluat şi în Liga 1. Fotbalişti buni, activi, care ne-au surprins în startul partidei. Am primit gol, însă ne-am revenit foarte repede. Este marele merit al nostru că am reuşit până la pauză să întoarcem rezultatul, la 2-1. Începutul a aparţinut celor de la Pandurii, dar până la final am controlat ostilităţile în totalitate. Ne-am mai creat situaţii de gol şi consider că este o victorie meritată. A fost un meci în care, cu precădere în repriza secundă, băieţii au interpretat perfect tot jocul. Pandurii s-au apropiat de poartă doar o dată, la un şut al lui Dodoi”, a declarat antrenorul Dan Alexa.

De precizat că echipa din Călărași fusese antrenată în prima etapă chiar de Adrian Iencsi, însă, după eșecul cu Academica Clinceni (1-4), acesta a plecat de la malul Dunării și, la scurt timp, a semnat cu Pandurii Târgu Jiu.

„În niciun caz nu este un meci special pentru mine. Echipa a fost condusă şi de alţi antrenori după plecarea mea. Eu am petrecut acolo o perioadă bună, am făcut şi cantonamentul în Serbia, am stat aproape două luni de zile la Dunărea, dar nu-l consider un joc aparte”, spunea Iencsi înaintea jocului de sâmbătă.

Dunărea Călăraşi – Pandurii Târgu Jiu 3-1

Marcatori:  B. Şandru (’39), V. Alexandru (’42 – penalty), B. Kanda (’48) / G. Dodoi (’20)

Dunărea:  C. Lungu (cpt.) – I. Ţenea, B. Manole, B. Şandru, Ş. Mardare – S. Pană, G. Preoteasa – B. Kanda, M. Drăghiceanu (46’ C. Puşcaş), Mezu (80’ B. Danciu) – V. Alexandru (71’ V. Munteanu).

Rezerve neutilizate:  G. Popa – B. Vasile, C. Cristea, A. Dincă.

Antrenor:  Dan Alexa.

Pandurii:  D. Popescu – S. Homei, D. Lung (cpt.), G. Turda, D. Drugă – I. Raiciu, A. Şut, C. Rus (87’ E. Durkovic), G. Dodoi (64’ A. Maxin), B. Dănăricu, V. Bujor (72’ A. Şendroiu).

Rezerve neutilizate:  O. Jianu – A. Vodă, M. Celea, D. Pîrvulescu.

Antrenor:  Adrian Iencsi.

Arbitri:  Iulian Dima (Bucureşti) – Alexandru Midvichi şi Mihăiţă Necula (toţi din Bucureşti).

Stadion Dunărea (Călărași), spectatori 1000.