joi, aprilie 25, 2024

SCM Craiova a pierdut Supercupa României

Trupa lui Bogdan Burcea a început acest sezon cu o înfrângere în meciul pentru trofeul Supercupei României, pentru care a luptat duminică seara ca urmare a prezenței în finala Cupei României, pe care a pierdut-o în sezonul trecut în fața aceleiași adversare.

CSM București, cea mai puternică echipă din handbalul feminin românesc la ora actuală, fără rival pe plan intern, a cucerit pentru al doilea an consecutiv Supercupa României, după ce s-a impus categoric în fața lui SCM Craiova cu scorul de 33-19. Echipa craioveană a avut mici speranțe la câștigarea acestui meci, iar asta s-a văzut clar în repriza secundă, când practic bucureștencele s-au dezlănțuit. Elevele lui Bogdan Burcea s-au ținut aproape de adversare în primul sfert de oră, dar până la finalul primei părți CSM București se desprinsese la cinci goluri diferență conducând la pauză pe tabelă cu 16-11. În a doua repriză, craiovencele au căzut de tot, iar pentru 12 minute nu au reușit să marcheze niciun gol, timp în care jucătorele campioanei au înscris de nouă ori mărind proporțiile scorului la 25-11. Din acest moment, nu au mai existat dubii în privința câștigătoarei, iar diferența s-a majorat până la finalul partidei, apoi s-a mai redus, ca scorul final să îmbrace forma 33-19 pentru CSM București. Astfel SCM Craiova a pierdut disputa din Supercupa României, urmând să se pregătească pentru primul meci din campionat, pe care îl va disputa, miercuri, de la ora 18.00, pe teren propriu, cu CSM Bistrița.

CSM Bucureşti – SCM Craiova 33-19 (16-11)

CSM București: Ungureanu, Grubisic – portari; Udriştioiu 2, Frafjord 3, Gullden 3, Curea, Neagu 5, Jacobsen, Jorgensen 3, Ayglon 1, Bazaliu 3, Manea, Kurtovic 2, Niombla 1, Hagman 5, Mehmedovic 5. Antrenor: Helle Thomsen

SCM Craiova: Lung, Dumanska, Stanciu – portari; Trifunovic 2, Şelaru, Pricopi 6, Şicu 2, Popescu, Nikolic, Ardean, Colac, Tudor 2, Stoican, Klikovac 1, Vizitiu 2, Zamfir-Florianu 4. Antrenor: Bogdan Burcea