CSU II, învinsă clar de lider

Trupa lui Corneliu Papură a pierdut amicalul cu SCM Piteşti, echipă care în mare proporție va promova din seria a 3-a.

După eşecul cu Voința Saele, scor 1-3,” satelitul” celor de la CSU II Craiova a mai bifat un eşec. Sâmbătă pe terenul sintetic de la Bradu, gruparea antrenată de Corneliu Papură şi Mugur Guşatu a fost învinsă de liderul din C3, SCM Piteşti, echipă care s-a impus şi în ca mpionat, scor 2-0, în partida jucată în toamna anului trecut la I;alnița. Piteştenii s-au impus, acum, cu 3-0. Încă din primele minute ale partidei, SCM Piteşti a pus presiune pe adversar iar ocaziile de gol nu au întârziat să apară. Albu putea deschide scorul încă din minutul 7, însă rămas singur cu portarul oltenilor a tras în acesta. Cu un sfert de oră înainte de pauză, Stoica şi-a trecut şi el în cont o mare ocazie, însă lovitura de cap a acestuia a fost reţinută de Andrei Vlad. Năstăsie putea deschide scorul cu un şut în forţă din interiorul careului, dar un fundaş oltean s-a interpus pe traiectoria şutului.”Alb-violeţii” au deschis scorul cu şase minute înainte de finalul primului mitan prin Costin Stoica (39). Atacantul venit în această iarnă de CSM Rm. Vâlcea a trimis cu capul în plasă o lovitură de colţ de pe dreapta. Două minute mai tîrziu, echipa noastră şi-a dublat avantajul prin Marius Albu (41) care a trimis în plasă o centrare de pe stînga. Partea secundă a partidei a fost la discreţia piteştenilor care au mai înscris încă o dată în minutul 82 prin Leonard Manole care a fructificat pasa lui Căpăţînă. Goal-keperul Andrei Vlad a limitat proporţiile scorului blocând şuturile lui Grecu şi Căpăţînă dar şi lovitura de cap a lui Oancea scoasă de sub bară. Antrenorul argeşenilor, Nicolae Dică s-a bazat în prima repriză pe: Dumitrescu – Şandru, Cotigă, Deaconescu, Şerbănică – Anghelina, Panait, Grecu, Năstăsie – Albu, Costin Stoica. După pauză SCM a arătata astfel: Petrişor – Şerbănică, Cotigă, Deaconescu, Şandru – Anghelina, Piscanu, Grecu, Manole – Năstăsie, Căpăţînă. Pe parcurs au mai jucat Oancea, Cătălin Barbu, Szecui, Mihăiescu şi Oreviceanu. La CSU II au jucat: Vlad – Vlădoiu, Ion, Hreniuc, Borta – Drăghici, Screciu, Manea, Bîrzan – Al. Popescu, Constantin. Au mai intrat Buzan, Hodea, Enache, Gunie, Cojocaru, Ţoiu, Frăsineanu şi Ionescu. Meciul cu gruparea craioveană a fost al şaselea pentru SCM Piteşti care a contabilizat cinci victorii şi o remiză în partidele de verificare disputate în această iarnă. Elevii lui Nicoale Dică a învins cu 10-0 pe CS Albota, cu 15-0 pe juniorii de la DLR Piteşti, cu 2-1 pe Voinţa Saele, liderul Diviziei D din Teleorman, cu 2-0 pe AFC Hermannstadt, liderul seriei a cincea din liga a 3-a, cu 3-0 pe CSU II Craiova şi a remizat 1-1, cu Chindia Tîrgovişte, una dintre formaţiile cu pretenţii ale ligii secunde. Următorul meci de verificare al echipei din Trivale va avea loc marţi pe sinteticul de la Bradu, adversar urmând a fi Unirea Bascov, liderul ligii a 4-a Argeş.CSU II a mai jucat în pauza competițională cu Viitorul Cârcea (scor 8-0), cu Viitorul Domneşti (5-1), cu Flacăra Horezu (5-1) şi 1-3 cu Voința Saele. Craiovenii vor mai juca pe 24 februarie, de la ora 15.00, pe sinteticul de la ”Aripile” cu ACS Podari.