marți, aprilie 16, 2024

Au rupt “blestemul”

Șirul, parcă interminabil, de înfrângeri a fost oprit de baschetbaliştii de la SCM U Craiova în meciul de sâmbătă, cu BC Mureşul Târgu Mureş, pe care l-au câştigat cu scorul de 91-72. Echipa craioveană a suferit în ultima perioadă, practic intrase într-o criză de rezultate care chinuia psihic atât staff-ul, precum şi jucătorii, întreaga formaţie era într-o nebuloasă din care nu reuşea să iasă. O rază de lumină a venit, însă acum, odată cu prima victorie a craiovenilor, după şase etape de eşecuri consecutive. Craiova a început partida cu Mureş timorată şi nu s-a regăsit până în sfertul doi. Primul sfert a fost al oaspeţilor, care au obţinut un avantaj de 12 puncte după ce s-au impus cu 24-12, dar craiovenii aveau să revină în actul secund când au trecut la conducere câştigând clar cu 30-15. Cu trei puncte în avans la pauză, echipa olteană şi-a menţinut ecartul şi în următoarele două sferturi, chiar dacă pe cel de-al treilea l-a pierdut cu 23-22, în ultima secvenţă a întâlnirii craiovenii au stabilit clar cine este câştigătorul acestei partide, adjudecând sfertul patru cu 27-10. Acest succes a îndulcit atmosfera din cadrul echipei, aducând din nou încrederea pentru jucătorii Craiovei, lipsiţi de speranţe în ultimele luni. „Ne trebuia această victorie. Am jucat acelaşi baschet şi din punct de vedere fizic şi mental şi, aşa arată o victorie clară a Craiovei. Sper ca de acum înainte să o ţinem tot aşa. Mulţumesc publicului că a venit, astăzi, la meci şi ne susţine în continuare”, a declarat Cătălin Burlacu, jucător al echipei masculine de baschet de la SCM U Craiova. Colegul său, Vladislav Solopa a fost plăcut uimit de această victorie, pe care o consideră una muncită. „Am muncit foarte mult pentru această victorie. Nu îmi vine să cred că am spart gheaţa. În ultimele partide am fost foarte aproape să învingem, însă nu reuşeam. Mulţumim fanilor că ne-au susţinut. Sper ca de acum înainte să avansăm în clasament”, a spus şi Solopa. Cel mai bun marcator al formaţiei din Bănie, americanul Darius Hargrove este de părere că prin acest succes Craiova a arătat că poate mai mult şi poziţia actuală din clasament nu este cea care defineşte cu adevărat valoarea echipei. „Este un succes important pentru noi, mai ales că am avut o serie de evoluţii bune, însă am pierdut. Am avut un meci greu, dar am arătat că locul nostru nu este aici şi merităm să fim mult mai sus în clasament”, a afirmat Hargrove. SCM U Craiova nu va avea timp de sărbătorit, după această victorie, pentru că mâine, de la ora 18.00, va întâlni în deplasare Steaua CSM Bucureşti.

BASCHET, LIGA NAŢIONALĂ MASCULINĂ, ETAPA A XXI-A, CRAIOVA, SALA POLIVALENTĂ, 11.02.2017, 19:00

S.C.M. „U” CRAIOVA – MUREȘUL TÂRGU-MUREȘ 91-72 (12-24, 30-15; 22-23, 27-10)

S.C.M. „U” CRAIOVA: Taylor (6 p.), Burlacu (8 p.), Abrams (21 p.), Hargrove (25 p.), Lee (19 p.), Bureau (4 p.), Şolopa (5 p.), Aktaş (3 p.), Popa, Damian, Gavrilă.

Antrenor: Vladimir VUKSANOVIC