Intervenție inedită pentru pompierii din cadrul Detaşamentului Caracal, care au acționat, marți, 06 decembrie, in jurul orei 16.00, pentru salvarea unei lebede de pe lac, anunta ISU Olt.
![img-20161206-wa0018](http://media.jurnalulolteniei.ro//2016/12/IMG-20161206-WA0018-300x169.jpg)
Pentru a ajunge la pasăre, pompierii au folosit barca pneumatica, au spart cu un topor şi o cange gheața groasă de circa patru-cinci centimetri şi au ajuns la aceasta.”- ISU Olt
Lebăda a fost adusă la mal şi pentru că era rănită la o aripă a ajuns în grija medicului veterinar din localitate.