Conecteaza-te cu noi

Oltenia

Sorin Manda: «Craiova poate şi trebuie să organizeze cât mai multe competiţii naţionale»

Publicat

pe

În ultimii ani, Craiova nu a mai reprezentat un punct de referinţă pentru organizarea de competiţii la nivel naţional. Deşi tradiţia sportului românesc şi-a găsit un izvor generos de talente în Bănie, capitala sudului nu a desemnat în perioada recentă o atracţie principală pentru federaţiile de specialitate, în a organiza şi susţine etape naţionale. În acest an, unul dintre primele cluburi cu o gamă largă de secţii sportive din Craiova, respectiv Clubul Sportiv Municipal, a reuşit să preia organizarea campionatului naţional de cros(juniori III, copii I, II şi III – 29 martie), precum şi Cupa Românei la Marş(seniori, tineret şi juniori – 1 noiembrie), competiţii ce doresc a fi un bun prilej pentru cetăţenii municipiului în a descoperi beneficiile atletismului şi a-i îndemna pe părinţi să îşi încurajeze copiii să practice sportul în general. Astfel, pe lângă cele două concursuri din cadrul calendarului competiţional al federaţiei de atletism, CSM Craiova doreşte să mai aducă în oraş şi faze naţionale la lupte libere, box, concursuri de echitaţie, precum şi un tur de ciclism. Discuţiile sunt avansate, la ciclism lucrurile sunt deja puse la punct, iar se pare că în acest an Craiova va fi sălaş pentru mai multe evenimente sportive de nivel naţional.  

Din punctul meu de vedere cel mai important lucru este reînnodarea unei tradiţii, pe care municipiul Craiova o avea în organizarea de competiţii din calendarul federaţiei române de atletism. E o perioadă destul de mare, în care s-a oprit această organizare a competiţiilor. Reprezintă totodată şi un punct zero, în care tot ceea ce înseamnă mişcare atletică din Craiova trebuie să se pună la masă şi să organizăm împreună. Noi(n.r CSM Craiova) suntem cei care am făcut cererea de organizare, dar cu siguranţă avem nevoie şi de ajutorul celorlalte cluburi cu secţii de atletism din Craiova. În acelaşi timp, reprezintă şi o bună propagandă a atletismului, în sensul că, părinţii, copii, pot să vină să urmărească aceste întreceri şi să conştientizeze beneficiile pe care le aduce atletismul. Sunt două competiţii nu de o anvergură extraordinară, este vorba despte campionatul naţional de cros juniori 3, copii 1, 2 şi 3, ce va avea loc pe 29 martie, probabil în Parcul Nicolae Romanescu, şi la începutul lunii noiembrie cupa României la marş seniori, tineret şi juniori. Există tradiţie atât în ceea ce înseamnă cros, cât şi ceea ce înseamnă marş şi ne dorim ca anul viitor, dacă reuşim să susţinem cu brio aceste competiţii, să organizăm şi altele, de ce nu, odată cu punerea în folosinţă a stadionului de atletism din complexul Ion Oblemenco să avem şi finala campionatului naţional de seniori în aer lliber. Până la urmă este un lucru benefic că Primăria, Consiliul Local, se gândesc să facă stadionul de atletism, nu sunt multe, sau cred că nu este niciun stadion special pentru atletism în ţară şi atunci trebuie oarecum transferată toată mişcarea atletică spre această zonă, pentru că oraşul Craiova, este până la urmă inima mişcării atletice din România. Trebuie să se întâmple foarte multe evenimente la Craiova, pentru că merităm şi ştim să le organizăm. Încă nu s-a definitivat calendarul pentru toate federaţiile la care clubul nostru este afiliat, dar ne dorim din toată inima ca la cele la care se poate şi exclud aici tenisul, pentru că îţi trebuie o bază propie, iar noi nu o avem. Pot să vă dau ca sigură în jurul datei de 1 iunie, unde vom avea trei zile de ciclism la Craiova, o probă de 60-70 km în afara oraşului, o probă de viteză în oraş, iar una pentru amatori. Este o promisiune din partea federaţiei române de ciclism, este prinsă în calendar. Totodată vă pot da ca sigură o finală la lupte libere, fie că este cea pe echipe, fie că este finala de seniori, de ce nu, o competiţie pe care vrem să o organizăm în sala Polivalentă, pentru că ne trebuie spaţiu şi sperăm să găsim înţelegere acolo. Pot să vă spun că suntem în discuţii destul de avansate, şi este unul dintre motivele pentru care calendarul federaţiei de echitaţie nu s-a definitivat, pentru că dorim să ne strecurăm cu o etapă de campionat naţional şi la echitaţie şi plus la toate celelalte suntem în discuţii, unde se poate, se poate, unde nu se poate, nu se poate. Trebuie să aducem în faţa publicului spectator, competiţii importante şi să promovăm sport, nu can-can şi alte lucruri. Suntem un club sportiv şi trebuie să ne ocupăm cu sportul şi avem şi o obligaţie faţă de cetăţenii municipiului să putem să le prezentăm o cât mai largă paletă de sporturi, pentru ca în viitor copiii Craiovei să aibă de unde să aleagă şi să facă alegerea corectă. Pentru că dacă nu vezi cu ochii tăi o competiţie, nu vezi ardoarea, bucuria câştigătorului la final, cu siguranţă nu vei fi atras de sport.
A declarat Sorin Manda, directorul CSM Craiova

Atleţii clubului şi-au îndeplinit obiectivul la naţionalele de sală

În altă ordine de idei, directorul CSM Craiova, Sorin Manda, a vorbit şi despre rezultatele recente obţinute de atleţii clubului din Bănie la naţionalele de seniori şi tineret în sală.  Totalul de distincţii a fost în număr de cinci, dintre care două au desemnat campionii naţinonali în probele de triplusalt şi 3000 de m, Marian Oprea, respectiv Marius Buşcă. Reuşita lui Buşcă şi titlul lui Marian Oprea au reprezentat performanţele cheie în această competiţie pentru clubul craiovean, constituind două rezultate în premieră pentru clubul condus de Sorin Manda. În sensul că fondistul Marius Buşcă a cunoscut pentru prima dată supremaţia pe plan intern la o probă individuală, iar “Struţul” şi-a pus pentru prima dată semnătura în cartea campionilor a CSM Craiova. Per total, comportamentul atleţilor de la CSM Craiova, la CN de sală, s-a pliat pe gândurile conducerii, fiind notate cu calificativul “foarte bine”.

A fost finala campionatului naţional de seniori şi tineret în sală, clubul sportiv municipal, aşa cum am şi anunţat printr-un comunicat de presă, a avut rezultate care din punctul meu de vedere sunt foarte bune. Mă gândesc la performanţa pe care a obţinut-o Marian Oprea la triplusalt şi reconfirmarea baremului pentru mondiale. Mă refer la performanţa nouă, dacă este să îi spun aşa, a lui Buşcă, de campion naţional, şi vă spun că este o performanţă aşteptată şi o performanţă muncită. Este îmbucurător pe de o parte din punctul clubului de vedere şi a relaţiei mele cu Marius, că el a reuşit la 35 de ani să iasă campion naţional, dar este însă o problemă pentru atletism în general, să nu reuşească să dea produse noi. Eu dacă aş fi atlet şi dacă aş avea 23-24-25 de ani, şi campion naţional ar ieşi un sportiv cu 10 ani mai mare ca mine, aş pune ghetele în cui, cum se spune. Nu este normal să nu existe sportivi care să nu vină din urmă, este ecartul foarte mare între sportivii de vârstă cu Marius şi juniori, unde la fel este o efervescenţă, şi cred că declinul atletismului românesc abia a început să îşi arate colţii. Dar performanţa lui Marius nu este de neglijat, el dovedind prin acest titlu că dacă eşti serios şi perseverent, poţi să confirmi şi la o vârstă mai înaintată, cum a făcut-o el la naţionalele de sală la sfârşitul săptămânii trecute. Altfel, mă bucură foarte mult şi performanţa sportivilor noştri la tineret, vorbesc de Ioan Piţigoi, care deşi este un sutist de excepţie al României, în probele de 60 nu a confirmat niciodată, dar nu este o tragedie. Oricum locul doi la tineret, el fiind în ultimul an de juniori 1, este o performanţă remarcabilă şi îi urez succes săptămâna aceasta când va avea loc finala de juniori. Sima Ana-Maria, la fel, este o bucurie, faptul că am adus-o la club şi a obţinut o medalie de bronz la tineret. Dacă este să trag o concluzie, vă spun decât că, din cinci medalii pe care le-am obţinut, patru au fost dobândite de sportivi pe care i-am adus în această iarnă la club. Din lotul vechi, doar Marius a luat medalie şi îmi pare rău pentru el că nu a reuşit să ia şi la 1500, unde s-a clasat pe patru, cel mai rău loc în orice sport.
A comentat rezultatele sportivilor de la CSM Craiova la CN de sală, directorul clubului din Bănie, Sorin Manda

Continue Reading

© 2021. Toate drepturile rezervate.