Vâlcea. Români, păcăliţi să meargă la cules de portocale în Grecia

Jurnalul Olteniei
Bărbat violent reținut după multiple agresiuni în Râmnicu Vâlcea
Arestat catuse

Poliţiştii vâlceni au încătuşat miercuri, 19 iunie, un bărbat care a păcălit mai multe persoane că le duce la cules de portocale în Grecia unde vor avea parte de câştiguri considerabile.

Pe numele bărbatului a fost emis un mandat de executare a pedepsei cu închisoare de către Tribunalul Braşov.

Potrivit Adevărul, este vorba despre un localnic din Şirineasa – Vâlcea, în vârstă de 41 de ani, care a fost condamnat la 6 ani şi 8 luni de închisoare pentru trafic de persoane.

„În fapt, în perioada februarie – iulie 2007, acesta ar fi recrutat direct şi prin persoane interpuse, prin inducere în eroare, prin promisiunea unor câştiguri substanţiale din munca la cules de portocale, câştiguri care nu s-au materializat. Mai mult, banii datoraţi victimelor pentru munca prestată au fost însuşiţi de inculpat sub pretextul acoperirii cheltuielilor de transport din Romania – Grecia, fiind vătămate în acest mod 21 de persoane”, se specifică într-un comunicat al Inspectoratului Judeţean de Poliţie Vâlcea.

Bărbatul a fost condus la un peniteciar de pe raza judeţului Argeş.

author avatar
Jurnalul Olteniei
Distribuie acest articol