marți, aprilie 30, 2024

Șimianul a zdrobit Dunărea în ultimul sfert de oră

Liderul, Viitorul Șimian, s-a impus cu 7-2 la Pristol, după ce a marcat de 5 ori în ultimele 15 minute ale partidei cu CS Dunărea

După ce a câştigat meciul-tur cu scorul de 6-0, Viitorul Șimian a surclasat Dunărea Pristol şi în retur. Liderul s-a impus cu 7-2, după ce în minutul 74 conducea doar cu 2-1! Răzvan Bonţoi (’36, ’88) a marcat pentru gazde, în timp ce oaspeţii au înscris prin Marius Barasab (’28), Ionuţ Marinescu (’41), Alin Arfutu (’74), Andrei Sfia (’76), Mădălin Mătăsăreanu (’81, ’85) şi Denis Bălulescu (’90). La patru puncte sub Șimian a rămas ACS Drobeta, care, la fel ca etapa trecută, s-a impus cu 2-1, dintr-un penalty marcat de Cristian Baciu. În runda a X-a, fundaşul severinean a înscris de la punctul cu var, în minutul 70. Scorul fusese deschis de coechipierul său Relu Țurai (’25), iar Sorin Socol egalase în minutul 60. ACS Drobeta s-a distanţat la 3 puncte de CS Strehaia, care n-a izbutit decât o remiză la Cujmir. Liviu Ștefan a deschis scorul, în minutul 17, iar strehăianul Cristian Gomoi a egalat, imediat după pauză.

În cel mai spectaculos meci al rundei, Dierna Orşova a dispus cu 4-3 de Recolta Dănceu şi cele două echipe au făcut rocada în clasament. Mădălin Roman (’21), Cristian Chiriţă (’54, ’75) şi Bogdan Epure (’78), respectiv Robert Țogoe (’43), Cătălin Truşcă (’62) şi Lucian Brucă (’89) au fost marcatorii partidei de la malul Dunării.