Parcul Poroineanu din Caracal intră în reabilitare

Nedelea Raluca

Primăria Municipiului Caracal a demarat lucrările de reabilitare a Parcului Constantin Poroineanu, începând cu zona fostului Poligon Auto, una mai puțin frecventată de cetățeni. Anunțul a fost făcut de primarul Ion Doldurea, care a precizat că această etapă inițială a fost aleasă tocmai pentru a evita disconfortul locuitorilor care se bucură zilnic de acest spațiu verde. Proiectul prevede amenajarea unei zone de promenadă care va include și Aleea Îndrăgostiților, contribuind astfel la transformarea parcului într-un loc și mai atractiv pentru relaxare și plimbare.

Parcul Constantin Poroineanu intră într-un amplu proces de reabilitare. Administrația locală a dat startul lucrărilor în zona fostului Poligon Auto, aflată la marginea parcului, cu scopul de a nu afecta activitățile recreative ale celor care îl frecventează zilnic.

„Am început cu această zonă tocmai pentru a nu produce disconfort cetățenilor care vin să se plimbe și să se relaxeze în parc. Ne dorim ca reabilitarea să se facă etapizat, cu grijă față de comunitate”, a declarat primarul Ion Doldurea.

Proiectul prevede crearea unui spațiu modern de promenadă, care va include și reamenajarea celebrei Alei a Îndrăgostiților, un loc simbolic pentru caracaleni. Aleile vor fi reconfigurate, mobilierul urban va fi înlocuit, iar iluminatul public va fi modernizat pentru a spori siguranța și estetica zonei.

Reabilitarea Parcului Poroineanu face parte dintr-o strategie mai amplă de revitalizare urbană inițiată de administrația locală, care vizează atât spațiile verzi, cât și infrastructura rutieră și zonele de interes public.

Lucrările vor continua în etape, pentru a asigura accesul constant al cetățenilor în zonele neafectate de șantier și pentru a menține caracterul plăcut și funcțional al parcului pe tot parcursul reamenajării.

author avatar
Nedelea Raluca
Distribuie acest articol