Insula Santorini, zguduită de sute de cutremure. Oamenii iau cu asalt avioanele și feriboturile

Delia Pătru
7 Min Read
Foto: pixabay.com

Panica provocată de cutremure i-a determinat pe oameni să fugă din Santorini, în condițiile în care cea mai populară destinație insulară a Greciei continuă să fie lovită de seisme în serie.

Cu autoritățile în alertă sporită pe fondul preocupărilor crescânde cu privire la un dezastru natural iminent, rezidenții, turiștii și cei care lucrează pe insulă se grăbesc să o părăsească cu feriboturi și avioane.

Experții spun că activitatea seismică de pe insulă va continua timp de săptămâni, scrie digi24.ro

„Întreaga insulă este traumatizată”

„De trei zile au fost cutremure tot timpul, la fiecare cinci minute, este continuu, nu se opresc deloc, întreaga insulă este traumatizată”, a spus Tzanis Lignos, 35 de ani, care a reușit să-și găsească bilete de plecare pentru el, soția sa și fiul său.

„Nimeni nu a putut dormi noaptea trecută, nici soția mea. Era mult zgomot. Am ieșit în fugă afară, de aceea nu mai putem rămâne aici.”

Mulți s-au grăbit să se îmbarce luni pe feribot, inclusiv familiile cu bebeluși și copii.

„Sunt în mod constant cutremure, sunt intense”, a spus Zoi Lignou, 72 de ani. „Am avut răbdare trei zile, dar astăzi a fost cel mai rău, așa că am spus că vom pleca, pentru câte zile este nevoie”, a adăugat el.

Deși cutremurele înregistrate sunt catalogate ca minore sau ușoare, autoritățile din Santorini au decis să ia măsuri de protecție a populației. Localnicii au fost sfătuiți să evite clădirile aglomerate și să nu călătorească pe rute unde este posibil să se producă alunecări de teren.

Grecia trimite forțe speciale și echipe de salvare în Santorini

Autoritățile elene au trimis forțe speciale, echipe de salvare, corturi și drone pe insula Santorini, după ce sute de seisme au fost înregistrate de mai multe zile în zonă, transmite digi24.ro

Pe fondul temerilor legate de un cutremur major care ar putea provoca un tsunami, oamenii au fost sfătuiți să evite țărmul și clădirile abandonate, să golească piscinele și să evite să se adune în număr mare în spații închise.

Ministerul Protecției Civile a declarat că școlile vor fi închise luni, ca măsură de precauție.

„Nimic nu poate fi exclus. Și de aceea sunt puse în aplicare măsuri de precauție, tocmai pentru a limita impactul unui cutremur mai puternic”, a declarat Kostas Papazachos, profesor de geofizică la Universitatea Aristotel din Salonic, pentru postul de stat ERT.

Grecia se află pe mai multe linii de falie și este adesea zguduită de cutremure, însă experții au descris activitatea seismică crescută din ultimele 48 de ore, cu peste 200 de cutremure înregistrate, ca fiind dramatică, deși au subliniat faptul că cutremurele au fost declanșate de activitatea tectonică și nu vulcanică.

Papazachos a declarat presei locale că multe dintre cutremure au măsurat între 4 și 4,5 pe scara Richter, cele mai puternice fiind înregistrate în apele dintre Santorini și Amorgos.

Cercetările au arătat că crusta de sub mările din jurul Santorini este plină de linii de falii. În 1956, insula a suferit daune mari după ce a fost lovită de un cutremur de peste șapte pe scara Richter, care a provocat un tsunami. Gerasimos Papadopoulos, seismolog, a spus că „totul este posibil”, dar activitatea intensificată a fost înregistrată „în mare, la distanțe semnificative de insule”, ceea ce a fost „norocos”.

Alte măsuri de protecție au fost discutate în cadrul unei reuniuni a cabinetului convocate de prim-ministrul, Kyriakos Mitsotakis, mai târziu, duminică, la care a participat șeful forțelor armate, pe fondul speculațiilor că armata va fi trimisă și în insulele din Egee.

Speriați, unii locuitori au dormit în aer liber

Santorini a înregistrat noi seisme – de până la 4,2 grade pe scara Richter – în noaptea de duminică spre luni, ceea ce i-a determinat pe unii locuitori, de frică, să petreacă noaptea în maşini, potrivit presei elene, scrie hotnews.ro

Un cutremur de 4,2 grade pe scara Richter a avut loc luni, la ora locală 7.00 (şi ora României).

Epicentrul a fost localizat în zona maritimă, la nord-vest de Insuliţa Anafi, situată în apropiere de Santorini, potrivit Institutului de Geodinamică al Observatorului Naţional de la Atena.

Locuitori din Santorini au petrecut noaptea afară, de frică, fie în maşini, fie în zone de securitate desemnate de către autorităţile municipale, potrivit site-ului ProtoThema.

Alţi locuitori au luat feriboturile şi avioanele cu asalt şi au părăsit insula de frica unui tsunami, potrivit aceleiaşi surse.

De asemenea, în urma seismelor, autoritățile au decis să închidă școlile luni.

Santorini a găzduit 3,4 milioane de vizitatori în 2023, provocând îngrijorări cu privire la fenomenul supraturismului.

Situate sus pe falează, de-a lungul coastei de vest, nenumărate piscine şi jacuzzi au fost construite pentru o clientelă de lux.

În 1956, insula a fost afectată de un cutremur de 7,5 grade pe scara Richter, soldat cu 50 de morţi şi care a provocat un tsunami.

MAE, atenționare de călătorie

Ministerul Afacerilor Externe a informat, luni, românii care se află, tranzitează sau vor să călătorească în Grecia că, pe fondul activităţii seismice accentuate din ultimele zile din Insula Santorini, autorităţile elene au decis luarea unor măsuri preventive.

MAE le recomandă românilor să evite deplasările neesenţiale în porturile Ammoudi, Armeni, Kourfou şi Fira şi să urmărească informaţiile oficiale transmise de către autorităţile elene.

Românii care călătoresc în Grecia pot accesa aplicaţia digitală „mAIGreece”, realizată de către Ministerul elen al Turismului.

Cetăţenii români pot solicita asistenţă consulară la numerele de telefon ale Ambasadei României la Atena: +30 210 6728875; +30 210 6728879 şi Consulatului General al României de la Salonic: +30 2310 340088, apelurile fiind redirecţionate către Centrul de Contact şi Suport al Cetăţenilor Români din Străinătate (CCSCRS) şi preluate de către operatorii Call Center în regim de permanenţă.

De asemenea, cetăţenii români care se confruntă cu o situaţie dificilă, specială, cu un caracter de urgenţă, au la dispoziţie telefoanele de urgenţă ale Ambasadei României la Atena (+306978996222) şi Consulatului General al României de la Salonic (+306946049076).

Policlinica Buna Vestire Craiova
Distribuie acest articol