Vlad Ștefan Stancu, noua stea din natația românească! A obținut cinci medalii de aur la Cupa României

Sportivul Vlad Ştefan Stancu a încheiat cu cinci victorii Cupa României la înot, găzduită de Complexul Sportiv de Nataţie din Otopeni, de vineri până duminică.

Înotătorul stelist s-a impus duminică la 400 metri mixt şi 800 metri liber, după ce anterior obținuse trei victorii la 400 metri liber, 200 metri fluture şi 1.500 metri liber, scrie playsport.ro

Vlad Stancu a reușit totodată să doboare un record național deținut de David Popovici, la 400 de metri liber, cu 3:47.17. Sportivul legitimat la Steaua este ferm convins că elevul lui Adrian Rădulescu nu se va supăra pentru că ”l-a detronat”.

Proba masculină de 200 metri liber desfășurată duminică a fost câştigată de Mihai Gergely (CSM Constanţa). Înotătorul de la malul mării a încheiat cursa după 1 minut și 51 secunde 01/100. David Popovici (CS Dinamo) a fost cel mai bun în calificări (1 min 47 sec 39/100), însă nu a luat startul în finală.

Sportivii de la Steaua au obţinut cele mai multe succese la Cupa României la înot, 4 duminică şi 13 în total.