Napoli, dezamăgit după FC Botoșani – FCU Craiova 2-1

FC Botoșani a bătut-o cu 2-1 pe FC U Craiova, într-un meci în care ambele echipe au avut câte un jucător eliminat. Oltenii sperau la un loc de baraj, care putea duce în cupele europene, dar după eșecul din ultima etapă acest obiectiv nu mai este atât de realist.

Dican a marcat până la pauză pentru gazde. Apoi, Compagno a egalat din penalty, însă Dawa a adus în cele din urmă victoria moldovenilor. Nicolo Napoli ratările elevilor săi, dar și un posibil penalty pe care FCU putea să îl primească.

Am avut multe ocazii, dar am ratat. Am făcut greșeli, dar per total a fost un meci bun. (n.r.- penalty la Compagno, în minutul 7) Am văzut pe telefon că l-a atins cu piciorul drept, a fost penalty clar. Dar arbitrii sunt în teren și ei decid. Am încercat, se putea face mai bine, dar astăzi am pierdut. Mai avem trei meciuri, trei finale. Analizăm ce am greșit și ne gândim la meciul UTA, pe care vrem să-l câștigăm”, a declarat Nicolo Napoli.

FC Botoșani: 1. Pap – 47. Braun, 5. Dawa, 32. Șeroni, 30. Țigănașu – 2. Haruț, 6. Dican, 67. Papa – 10. Tîrcoveanu, 20. M. Roman II, 17. Souza Silva. REZERVE: 22. M. Contra, 19. Patache, 77. Dragu, 27. E. Florescu, 7. Petkovski, 8. D. Croitoru, 24. Mailat, 9. Santos, 42. Lupeta.

FCU Craiova 1948: 31. R. Popa – 2. Negru, 4. Kovacic, 13. Diallo, 5. Huyghebaert – 77. Asamoah, 6. Achim – 30. Van Durmen, 10. Bauza, 27. Ondaan – 33. Compagno. REZERVE: 1. Mogoșanu, 3. Paramatti, 23. Bușu, 16. V. Pop, 88. Marquet, 51. Sidibe, 18. C. Albu, 8. Dr. Albu, 9. Cl. Bălan.