Tăvălug! Puștii CSU mătură tot în cale: succes fără drept de apel la mare!

Markovic și Baiaram au avut nevoie de o repriză să bată la scor de neprezentare echipa Regelui, la ea acasă. CSU Craiova suflă în ceafă primele două clasate.

CSU Craiova s-a impus cu 3-0 pe terenul celor de la Farul Constanța. Markovic a început să marcheze pe bandă și după golul cu CFR, le-a dat două marinarilor. Reușita lui Baiaram a picat la mijloc între cele ale lui Ibra din Bănie, căruia i s-a găsit un alt superstar cu care e comparat. Craioveanu îl vede deja noul Ronaldo, brazilianul, nu portughezul: „Ronaldo când s-a dus la Real Madrid avea 6-7 kilograme în plus. Markovic dă randament așa, dar poate ar fi bine să mai slăbească. Își creează multe spații, a crescut foarte mult”.
Recitalul oltenilor a început în minutul 15, când Markovic s-a înălțat în centrul careului constănțean și a plasat perfect, pe lung, mingea, după cornerul bătut de Gustavo. Crețu a trecut ca prin cașcaval de apărarea gazdelor, altruist i-a pasat lui Baiaram, care, după ce l-a culcat pe Aioani din preluare, a marcat în poarta goală. Reprezentația s-a încheiat cu golul lui Markovic din prelungirile reprizei, după un assist genial al lui Ivan. În partea secundă au mai fost șanse, nu și goluri. CSU se impune categoric cu 3-0 și își consolidează locul 3, apropiindu-se la un punct de FCSB care are un meci mai puțin (derby-ul de aseară cu CFR).
„Sunt foarte fericit. Veneam după două meciuri câștigate, cu FCSB și CFR. M-am gândit toată săptămâna și am încercat să-i motivez, să intrăm cu același devotament. Am câștigat la o diferență foarte mare, din păcate am și ratat foarte multe ocazii. Suntem mulțumiți. Sunt bucuros că a intrat Valerică Găman, jucătorii de pe bancă au intrat bine. Marko traversează o perioadă foarte bună. Când a venit de la naționala de tineret a fost puțin bolnav, acum și-a revenit. Am hotărât să îl lăsăm și pe Elvir Koljic să revină la nivelul primei echipe. Avem 16-17 jucători pregătiți și e important. Au calitate, sunt buni, lucrăm mult la ceea ce înseamnă mentalitate. Înțeleg că orice joc se câștigă prin muncă, printr-o abordare mult mai agresivă, să fim mai puternici în contacte”, a spus Laurențiu Reghecampf după meci.
Hagi, care a suferit cea mai grea înfrângere din campionat, a spus: „Primul gol l-am luat foarte ușor, la o fază fixă. Cel care era în marcaj trebuia să stea în marcaj cu omul. Deja le-am spus jucătorilor că trebuie să câștigi mingea la fazele fixe, că faci zonă sau marcaj nu contează. N-am dat cu capul noi la nicio fază fixă pe care am avut-o în atac! Nu pot să-mi explic! Și cred că suntem echipa din campionat care își creează cele mai multe faze fixe, trebuie să dăm goluri multe. Noi la faze fixe… Când e defensiv, stăm cu inima mică, trebuie să punem toată echipa în careu. E incredibil! Pentru că lucrăm la antrenamente. Numai cei de la Craiova au dat cu capul, noi stăteam și ne uitam. Trebuie să schimbăm ceva”.