joi, aprilie 25, 2024

David Popovici, campion european la 200 de metri liber

David Popovici este campion europan la 200 de metri liber în bazin scurt. Sportivul român în vârstă de 17 ani a câștigat medalia de aur la Campionatele Europene de la Kazan, cu timpul de 1:42.12, cea mai bună performanță personală în bazin scurt.

Popovici a fost urmat în clasamentul final de doi olandezi, Luc Kroon (1 min 42 sec 20/100) şi Stan Pijnenburg (1 min 42 sec 51/100). Popovici fusese înregistrat cu cel mai bun timp şi în semifinale, 1 min 43 sec 08/100.

David Popovici a înotat pe culoarul patru, adică cel pentru favoritul cursei. Până la ultima lungime de bazin, a fost mereu în urma principalilor săi adversari, doi olandezi și un rus. Dar o explozie de forță pe ultimii metri ai cursei i-a dus tânărului de 17 ani primul lui aur la seniori.

„Ne-a surprins extraordinar de plăcut, chiar dacă știam la ce nivel este David. Bucuria este la fel de mare. Este o medalie frumoasă, e bine primită și de mult timp așteptată”, a declarat la Digi24 Camelia Potec, președinta Federației Române.

Medalia este și o dovadă că tânărul sportiv s-a recuperat după greșeala din semifinala de la 400 de metri liber, care l-a costat calificarea în finală. Atunci, David Popovici a crezut că a terminat, când de fapt mai avea două lungimi de bazin. A început din nou să înoate, dar nu a mai putut recupera diferența.

Medalia lui David Popovici este primul titlu european pentru România în bazin scurt de când se organizează această competiţie, adică din 1991. E de asemenea, cea mai strălucitoare dintre cele câștigate de România la europenele din Rusia, dar nu e singura. Robert Glință a luat argint la 100 de metri spate și bronz, la 50 de metri spate.

Campionatele Europene de la Kazan reprezintă prima mare competiție pentru David Popovici, după Jocurile Olimpice de la Tokyo, acolo unde a fost la un pas de medalie în proba de 200 metri liber. Atunci, a terminat pe locul 4.

Tot sâmbătă, Robert Glinţă şi David Popovici s-au calificat în semifinalele probei de 100 m liber. Glinţă a fost înregistrat cu al şaptelea timp din serii, 46 sec 74/100, un nou record naţional, iar Popovici a fost al 15-lea, în 47 sec 30/100. Ei vor evolua sâmbătă seara în semifinale.

Vlad Stancu (16 ani) a fost al 12-lea în serii la 800 m liber, cu timpul de 7 min 48 sec 10/100, stabilind un nou record naţional al probei la categoriile de 16, 17, 18 şi 19+ ani, însă ratând calificarea în finală, scrie Agerpres.