joi, martie 28, 2024

Manita! Să curgă șampanie pe Jiu!

CSU Craiova produce fotbal-spectacol și a reușit a doua victorie cu 5-0 la rând la meciurile de acasă pe Oblemenco.

Echipa lui Reghecampf a măturat pe jos cu Academica Clinceni. La mijlocul primei reprizei se știa deja destinația punctelor. CSU Craiova avea deja 3-0! Nistor, cu latul, din marginea careului mare, a deschis scorul. Markovic a făcut 2-0, iar Bancu, servit perfect, cu călcâiul, de Ivan, a înscris al treilea gol. CSU s-a jucat în continuare cu ocaziile. Alb-albaștrii au intrat cu trei goluri avans la pauză. Partea a doua a debutat cu penalty-ul trimis în transversală de Houri. Ivan a tatonat bine la Ventura și l-a obligat pe fundașul Clinceniului să-și bage mingea în poartă. Măcar pentru tumbele de după gol și s-ar merita ca reușita să fie trecută în dreptul internaționalului român, cel mai bun de pe teren. În prelungiri, ultima achiziție a lui Rotaru, Ante Roguljic, a recuperat o minge în treimea adversă, a croșetat prin apărarea adversă și a stabilit scorul final: 5-0.
După partida senzațională făcută contra Clinceniului, Reghe e sigur că Andrei Ivan va fi noul produs de export al lui Rotaru: „Pentru mine, Andrei Ivan e un jucător fenomenal. Dacă o va ține așa, e foarte greu să-l oprești. Poate juca orice poziție în cele trei din față, e un fotbalist de explozie, vede jocul foarte bine, e foarte altruist. E un fotbalist care ne ajută foarte mult. Nu-l vom mai vedea la Craiova în scurt timp, dacă va continua așa”.
De partea cealaltă, antrenorul umilit Ionuț Chirilă a spus: „Nu îmi explic cum am jucat excepțional 15 minute, am controlat jocul, apoi am căzut. Nu prevedea nimeni acest dezastru. În loc să murim ca un bolnav de cancer, ușor-ușor, noi am făcut infarct. Parcă ne-a împușcat cineva din elicopter. Nu poți să ai 15 minute o posesie excepțională, apoi să nu exiști. Un rezultat normal, diferență de valoare clară. Am spus, Craiova poate alinia 3 echipe de play-off. Am pierdut mijlocul terenului. Le-am spus, ca să avem o șansă azi, trebuie să avem o circulație superioară meciurilor trecute. Dacă reușeam, puteam duce jocul. Am reușit asta 15 minute. După asta, linia de mijloc a Craiovei ne-a pulverizat. Le-am zis că nu putem face joc de tatonare cu Craiova. Dacă Nistor și Gustavo se întorc, toți jucătorii lor 1 vs 1, sunt letali”.
Așadar, CSU Craiova a bătut clar, cu 5-0, la fel ca în meciul cu Dinamo. Oltenii ajung la cel de-al patrulea meci consecutiv fără gol primit, iar în campionat urcă pe 5.

CSU Craiova – Academica Clinceni 5-0 (3-0)
Au marcat: Nistor 11, Markovic 14, Bancu 23, Ivan 71, Roguljic 90+1
CSU: Pigliacelli – Căpățână, Găman, M. Constantin (62 Bălașa), Bancu – Nistor, Crețu (46 Roguljic), L. Houri – Gustavo (46 Baiaram), Markovic (46 Cîmpanu), Ivan (79 Ivanov). Antrenor: Laurențiu Reghecampf.
Clinceni: Dobre – Achim, Ventura, Bilali, Pârvulescu (60 Paschov) – Moulin, Omoh (85 Dumitrache), Vanzo (74 Kazlauskas), William (74 R. Ion), Cascini – Chandarov. Antrenor: Ionuț Chirilă.