Finale nebune la înot! David Popovici și-a bătut propriul record european la 200 m liber, dar a fost al 4-lea la Tokyo

David Popovici a fost doar la 2 sutimi de secundă de podiumul olimpic. Cu timpul 1:44.68, înotătorul de numai 16 ani, supranumit Il Fenomeno, a fost al patrulea în finala olimpică de 200 m liber după britanicii Tom Dean (1:44.22) și Duncan Scott (1:44.26) și brazilianul Fernando Scheffer (1:44.66).
Elevul antrenorului Adrian Rădulescu și-a bătut propriul record european de juniori, stabilit cu câteva săptămâni în urmă în semifinalele CE de la Roma, dar nu a reușit să urce pe podiumul olimpic. Performanța este însă remarcabilă.

Robert Glință, locul 8 în proba de 100 m spate

Robert Glință, al doilea înotător român prezent într-o finală la Jocurile Olimpice de la Tokyo, a evoluat marți dimineața în ultimul act al probei de 100 m spate. În vârstă de 24 de ani, Robert s-a clasat pe locul 8, cu timpul de 52.95 secunde!
La Tokyo, pentru Robert Glință urmează miercuri calificările în proba de 200 m spate.
Cursa din calificările probei de 200 m spate va avea loc miercuri, 28 iulie, de la ora 13:19, și va fi transmisă LIVE de către TVR 1.

David Popovici s-a calificat în semifinalele probei de 100 m liber

Înotătorul român David Popovici își continuă evoluțiile excelente la Jocurile Olimpice de la Tokyo. Marți la prânz, elevul antrenorului Adrian Rădulescu a trecut cu brio în semifinalele probei de 100 m liber.
Concurând în seria a noua, David a terminat cursa pe locul al patrulea, cu timpul de 48.03 secunde.
David va evolua în semifinale, miercuri dimineața, 28 iulie 2021, de la ora 4:30, ora României. Cursele vor fi transmise LIVE pe TVR 1 și Eurosport.

sursa: COSR și FRNPM