Conecteaza-te cu noi

Actualitate

Video/Polițiștii doljeni campioni la fotbal

Publicat

pe

Echipa de fotbal a polițiștilor doljeni a câștigat a doua competiție de profil în decurs de o lună. Oamenii legii și-au adjudecat cel de-al doilea trofeu, în cadrul Turneului Internațional de minifotbal CUPA LOTUS, desfășurat la Oradea în compania echipei similare a polițiștilor de frontieră din Bihor.Golgeter-ul turneului a fost, deasemenea, din rândul echipei doljene.   În urmă cu două săptămânii polițiștii doljeni au revendicat un alt trofeu la Burgas, în Bulgaria, unde au câștigat Turneul Internațional de Fotbal, în compania unei echipe similare din Polonia pe care au învins-o cu scorul de tenis de 6 la 1.

„În perioada 16 – 20 iunie 2021, în mun. Oradea, jud. Bihor, s-a desfășurat Turneul Internațional de minifotbal CUPA LOTUS, ajuns la a XVI-a ediție, organizat sub egida I.P.A. – Sectia Romana (International Police Association).  Desi competitia s-a desfasurat sub motto-ul I.P.A. – SERVO PER AMIKEKO, (servicii prin prietenie), iar atmosfera a fost una de apropiere si intelegere intre toti participantii, pe terenul de fotbal orgoliile si ambitia de invinge campioana en-titre si detinatoare a trofeului, si anume, echipa IPA – Regiunea 1 Dolj (Inspectoratul de Poliţie Judeţean Dolj), au dus la infruntari aprige, iar jucatorii au luat cat se poate de in serios aceasta competitie. Dupa 3 jocuri foarte echilibrate, incheiate cu scorurile de 0 – 0; 1 – 0 si, respectiv, 2 – 0, echipa noastra a reusit sa castige grupa in care a fost repartizata, cu un total de 7 puncte.  In sferturile de finala i-am intalnit pe colegii nostri de la echipa IPA – Regiunea 1 Mehedinti (IPJ Mehedinti), de care am trecut cu scorul de 2 – 0.  In semifinale am avut cel mai greu meci din competitie, cu echipa IPA – Regiunea 3 Galati (ISUJ Galati), rezultatul, dupa cele doua reprize, fiind egal 0 – 0. Cu o mobilizare extraordinara din partea componentilor echipei noastre, am reusit sa castigam meciul in prelungiri, cu regula golului de aur, invingand, astfel, cel mai dificil adversar, cu scorul de 1 – 0.  In marea finala, i – am infruntat pe cei de la IPA – Regiunea 2 Bihor (Politia de Fontiera Bihor), care, initial, ne-au surprins printr-un gol marcat rapid, din penalty. Dand dovada de o tarie de caracter specifica marilor campioni si de o valoare fotbalistica certa, echipa noastra a intors rezultatul si am reusit sa castigam finala cu scorul de 2 – 1. Mentionam faptul ca titlul de golgeter al turneului a fost castigat de agent șef Popescu Victoras, cu 7 reușite, component al echipei noastre.  Deasemenea, desi toti jucatorii echipei noastre au dat totul pentru acest succes, trebuie sa remarcam contributia deosebita pe care a avut-o portarul echipei noastre, agent principal Salceanu Ionut Cristian, care a fost remarcat de toti cei prezenti ca fiind cel mai valoros goalkeeper din competitie, cu numai un gol primit (si acela din penalty), dar, avand in vedere spiritul de prietenie in care s-a desfasurat turneul, titlul de cel mai bun portar i-a fost acordat unui alt participant. Toata aceasta desfasurare a evenimentelor a facut ca, la festivitatea de premiere, refrenul “Oltenia Eterna Terra Nova” sa rasune din nou în Ardeal!  Reamintim faptul ca, in perioada 02 – 04 iunie a.c., echipa IPA – Regiunea 1 Dolj (IPJ Dolj), a castigat Turneul International de fotbal desfasurat la Burgas, in Bulgaria, invingand in finala, cu scorul de 6 – 1 echipa IPA – Regiunea 1 Olsztyn, din Polonia”, conform IPJ Dolj.

Continue Reading

© 2021. Toate drepturile rezervate.