3 puncte pierdute și 2 titulari!

Războiul cu Botoșani a lăsat urme adânci în tabăra oltenilor. Ouzounidis nu știe cum va alcătui echipa pentru următoarele jocuri

CSU Craiova a pierdut cu 3-2 meciul cu FC Botoșani, acesta fiind cel de-al treilea eșec consecutiv, care i-a determinat pe antrenor și jucători să se consoleze cu obiective mai modeste: menținerea locului 3 și câștigarea Cupei României, după ce pe parcursul întregului sezon au clamat bătălia pentru titlu.
Oaspeții au deschis scorul din ofsaid, prin Al Mawas. Craiovenii au egalat din penalty prin Nistor. Țigănașu și Vătăjelu au fost eliminați pentru cumul de galbene până la finalul reprizei, iar Chindriș a profitat de indecizia lui Pigliacelli și a adus echipa vizitatoare în avantaj în ultimele secvențe ale reprizei. Partea a doua a început cu golul lui Ivan, dar vizitatorii au dat lovitura în secvențele de final prin Papa și au luat toate punctele. Între timp și Bancu a fost eliminat, cu roșu direct, după o intrare deloc inteligentă.
„Nu merităm să pierdem acest meci, am fost mai buni ca adversarul, am ratat multe șanse. Ăsta este fotbalul. Modul în care au luptat jucătorii mei a fost ok pentru mine.
Obiectivul nostru este să câștigăm Cupa și locul trei. Sunt foarte mândru de jucătorii mei, au dat tot ce au mai bun. Astăzi meritam să câștigăm meciul, am fost mai buni decât adversarul. Bancu, Vătăjelu sunt suspendați, Vlădoiu este accidentat. Avem probleme mari în defensivă, nu doar în atac și pe benzi”, a spus Ouzounidis.

CSU Craiova – Botoșani 2-3
Au marcat: Nistor 25, Ivan 57 / Al Mawas 9, Chindriș 45, E. Papa 87
CSU: Pigliacelli – Vătăjelu, Bălașa (71 Tudorie), M. Constantin, Bancu – Mateiu, Nistor (62 Ofosu) – Cîmpanu (46 Căpățână), Cicâldău, Baiaram (71 Screciu) – Ivan. ANTRENOR: Marinos Ouzounidis.
BOTOȘANI: Hankic – Braun, Chindriș, Meleke, Țigănașu – Florescu, Rodriguez, Ongenda (76 Papa) – Tîrcoveanu (76 Șeroni), Caia (21 Fili, 46 Patache), Al Mawas. ANTRENOR: Marius Croitoru.
Stadion: Ion Oblemenco (Craiova)
Arbitru: Barbu Marian (Făgăraş) / Asistenți: Neacşu George Florin (Câmpulung Muscel) și Bucsi Imre-Laszlo (Sfântu Gheorghe).
Eliminați: Vătăjelu 45, Bancu 83 / Țigănașu 37.