România a câștigat medalia de aur la Campionatele Europene de Canotaj cu echipajul feminin de dublu vâsle

Echipajul de dublu vâsle feminin al României a obţinut, duminică, medalia de aur, la Campionatele Europene de canotaj, de la Varese (Italia).

Echipajul tricolor, format din sportivele Nicoleta-Ancuţa Bodnar şi Simona Geanina Radiş, a încheiat cursa cu timpul de 6:49.84 minute. Pe podium au mai urcat Lituania (6:53.33) şi Marea Britanie (6:55.13).

Tot duminică, Gianina Beleagă a obţinut medalia de argint la vâsle simplu, categorie uşoară, iar echipajul de dublu rame feminin (Adriana Ailincăi şi Iuliana Buhuş) a încheiat tot cu medalie de argint.

Delegaţia României la Campionatele Europene de la Varese numără 46 de sportivi, în 13 echipaje feminine şi masculine.

La ediţia precedentă, România a câştigat şase medalii, scrie News.ro.