joi, martie 28, 2024

România câștigă cu Spania, în a treia etapă a Rugby Europe Championship

Naţionala de rugby a României a învins cu scorul de 22-16 (6-6) sâmbătă, reprezentativa Spaniei, într-un meci contând pentru etapa a 3-a din Rugby Europe Championship, disputat pe stadionul din complexul sportiv Ghencea.
Partida a fost una extrem de disputată, în special în partea a doua, când tricolorii s-au desprins pe tabela de marcaj dar au fost supuşi unei presiuni puternice pe final de partidă din partea oaspeţilor.
Spaniolii au început mai bine partida şi după ce au ratat o lovitură de pedeapsă chiar în primul minut, au reuşit să deschidă scorul în minutul 8, prin Manuel Ordas, care a transformat o lovitură de pedeapsă.
Românii au ratat, la rândul lor, prin Florin Vlaicu, o lovitură de pedeapsă în minutul 16, pentru ca tot el să transforme din acelaşi procedeu în minutul 23, aducând egalarea.

Ordas i-a readus pe spanioli în avantaj în minutul 32, de asemenea prin transformarea unei lovituri de penalitate, iar Vlaicu a stabilit scorul pauzei, 6-6, prin reuşita din minutul 40.
Mitanul secund a dus la răsturnări spectaculoase de scor. În minutul 41, Guillaume Rouet a izbutit primul eseu al meciului, pentru iberici, transformat de Ordas, Florin Vlaicu a redus din diferenţă în minutul 44 printr-o lovitură de pedeapsă, şi tot el a adus alte 3 puncte „stejarilor” în minutul 53, scorul devenind 12-13 pentru Spania
Tricolorii au preluat însă iniţiativa pe fondul eliminării unor jucători ai oaspeţilor, Manu Mora văzând „galben” în minutul 50, Fred Query luând apoi „roşu” în minutul 55.
Astfel, în minutul 59, Eugen Căpăţână a marcat primul eseu al românilor, netransformat, aducând pentru prima oară echipa în avantaj pe tabela de marcaj.

În minutul 62, Charlie Malie a văzut şi el un „galben” după o infracţiune în joc, însă Los Leones au fost cei care au pus puncte pe tabelă prin acelaşi Manuel Ordas care a fructificat o altă lovitură de pedeapsă în minutul 67.
La scorul de 17-16, meciul s-a transformat într-o adevărată încleştare, dar eseul lui Ionel Melinte din minutul 70, netransformat, a adus mai multă siguranţă în rândurile tricolorilor.
Ultimele zece minute au aparţinut oaspeţilor care au pus o presiune constantă pe defensiva „stejarilor” în încercarea de a marca un eseu, însă greşelile comise şi apărarea românilor le-au spulberat speranţele, partida terminându-se 22-16 pentru tricolori.
Aceasta a fost cea de-a 39-a confruntare directă dintre cele două naţiuni, palmaresul general consemnând 34 (acum 35) de victorii ale „stejarilor” şi patru ale spaniolilor, în 1992, 2012, 2018 şi 2019. În ceea ce priveşte partidele din Cupa Europeană a Naţiunilor, din 20 partide ne-am impus de 17 ori, ultima întâlnire fiind anul trecut la Botoşani, când „stejarii” au câştigat cu 24-7.

Rugby Europe Championship 2021 contează pentru calificarea la Cupa Mondială 2023 din Franţa. Conform regulamentului, primele două echipe din grupă se califică direct la turneul final, iar ocupanta locului trei va disputa un baraj.

România a pierdut pe 6 martie, în deplasare, prima sa partidă în cadrul noii ediţii a REC în faţa Rusiei, scor 13-18. În etapa a doua, pe 13 martie, România s-a impus în faţa Portugaliei, cu scorul de 28-27, la Lisabona.
Săptămâna viitoare, România va întâlni în deplasare Georgia, marea rivală, la Tbilisi, georgienii învingând tot sâmbătă, în deplasare, Rusia cu 23-6.
Pe stadionul din Complexul sportiv Ghencea au evoluat sâmbătă formaţiile:
România: 1. Alexandru Savin (CSA Steaua), 2. Eugen Căpăţînă (SCM Timişoara), 3. Alexandru Ţăruş (Zebre Rugby), 4. Marius Antonescu (Bourg en Bresse), 5. Adrian Moţoc (RC Massy), 6. Johan van Heerden (CS Dinamo), 7. Vlad Neculau (SCM Timişoara), 8. Andre Gorcioaia (Bourgoin; căpitan), 9. Florin Surugiu (CSA Steaua), 10. Daniel Plai (CSA Steaua), 11. Nicolas Onuţu (CS Vienne), 12. Florin Vlaicu (CSA Steaua), 13. Vlăduţ Popa (CSA Steaua), 14. Ionuţ Dumitru (CSA Steaua), 15. Ionel Melinte (SCM Timişoara).

Rezerve: 16. Ovidiu Cojocaru (CSM Ştiinţa Baia Mare), 17. Constantin Pristăviţa (CSM Ştiinţa Baia Mare), 18. Alexandru Gordaş (Stade Nicois), 19. Marius Iftimiciuc (Perigueux), 20. Cristi Boboc (ACS Tomitanii), 21. Gabriel Rupanu (SCM Timişoara), 22. Tudor Boldor (CSA Steaua), 23. Paul Popoaia (CSM Ştiinţa Baia Mare).

Staff: Antrenor principal: Andrew Robinson, antrenori secunzi: Stevie Scott, Sosene Anesi, preparator fizic: Florin Taşcă, GPS: Marius Chiriac, doctor: Dan Wanya-Crîngu, kinetoterapeuţi: Marius Todosi şi Sandu Constantin, analist video: Paul Larter, manager: Daniel Carpo.

Spania: 1. Fernando Lopez (căpitan), 2. Marco Pinto, 3. Jon Zabala, 4. Lucas Guillaume, 5. Manuel Mora, 6. Gautier Gibouin, 7. Matthew Foulds, 8. Fred Quercy, 9. Guillaume Rouet, 10. Manuel Ordas, 11. Fabien Perrin, 12. Bautista Guemes, 13. Alvar Gimeno, 14. Bradley Linklater, 15. Charlie Malie. Selecţioner: Santiago Santos.
Rezerve: 16. Thierry Futeu, 17. Vicente del Hoyo, 18. Victor Aboitiz, 19. Joshua Jason Peters, 20. Brice Ferrer, 21. Tomas Munilla, 22. Richard Stewart, 23. Jordi Jorge.
Arbitru central: Nika Amaşuheli (Georgia).

sursa: AGERPRES