miercuri, aprilie 24, 2024

Argint, pentru severineanca Florescu

Atleții severineni au participat, la sfârșitul săptămânii trecute, la finala Campionatului Național de Juniori II (U18) în sală.
Patru sportivi de la CSM Drobeta și doi de la la CSS Drobeta Turnu Severin au luat startul la Naționalele de la București, în diferite probe, dar o singură atletă a reușit să urce pe podiumul de premiere. Este vorba despre Aurelia Ștefania Florescu. Atleta originară din Izvoru Bârzii, legitimată la CSS Drobeta Turnu Severin / CS Universitatea Craiova, a cucerit argintul la 800 m, cu timpul de 2 minute, 14 secunde și 40 de sutimi, fiind devansată de Claudia Coștiug, de la CSM Vatra Dornei. În vârstă de doar 17 ani, eleva pregătită de Marin Istrate a fost aproape de podium și la 1.500 m, unde a trecut linia de sosire pe locul 4. Colega ei de la clubul severinean, Lorena Arsin, s-a clasat pe locul 5 la 3.000 m și pe 7 la 1.500 m. Deși a avut 4 sportivi în concurs, CSM Drobeta Turnu Severin a fost departe de podium. Astfel, în proba de 400 m, la masculin, Andrei Raicu Roateși s-a clasat pe 16, iar Eduard Trenem tocmai pe 33, în timp ce Valentina Brăgău a sosit pe 21, la feminin. La aruncarea greutății, Ștefan Talpău s-a clasat pe locul 12