Lewis Hamilton (Mercedes) a câştigat Marele Premiu al Bahrainului

Pilotul britanic Lewis Hamilton (Mercedes), campion mondial en titre, a câştigat duminică Marele Premiu de Formula 1 al Bahrainului, desfăşurat pe circuitul de la Sakhir (5,412 km), scrie Agerpres care citează AFP.

Pe locurile 2 şi 3 s-au clasat olandezul Max Verstappen (Red Bull-Honda) şi thailandezul Alexander Albon (Red Bull-Honda).

Britanicul, campion mondial en titre şi matematic deţinător al titlului şi în actualul sezon după succesul din etapa trecută, şi-a trecut în cont cea de-a 95-a victorie a carierei, a 11-a a sezonului şi al zecelea pole position în acest an competiţional, în cele 15 curse de Grand Prix desfăşurate.

După incidentul în care a fost implicat Grosjean, cursa a fost întreruptă aproximativ o oră şi jumătate, însă după reluare monopostul canadianului Lance Stroll (Racing Point) s-a răsturnat, acesta ieşind fără probleme din maşină. Înainte de finalul cursei, un alt pilot al lui Racing Point a avut probleme, ieşind fum din maşina mexicanului Sergio Perez, care a şi abandonat.