joi, martie 28, 2024

12 medalii pentru „tricolori” la Campionatele Balcanice

Atletismul românesc a dominat Campionatele Balcanice de Sală! Nu mai puțin de 12 medalii au cucerit sportivii tricolori la competiția ce a avut loc la Istanbul (Turcia). România a ocupat primul loc în clasamentul pe națiuni.
12 medalii, dintre care 5 de aur, două de argint și cinci de bronz au obținut atleții români la Campionatele Balcanice Indoor, cea mai importantă competiție a sezonului. La concursul de la Istanbul, România a fost reprezentată de 26 de sportivi (14 la masculin și 12 la feminin).
Medaliile au revenit următorilor atleți români: 400 m – Andrea Miklos (1), Camelia Gal (3), 800 m – Cristina Bălan (1), Bianca Răzor (2), 1.500 m – Roxana Bîrcă (1), 3.000 m – Claudia Prisecaru (3), 60 mg – Anamaria Nesteriuc (3), lungime – Florentina Iușco (1), triplusalt – Andreea Panțuroiu (1), 4×400 m – Camelia Gal/Cristina Bălan/Bianca Răzor/Florina Ștefana (3), 400 m – Cristian Pîslaru (2), 4×400 m – Cristian Pîslaru/Robert Parge/Constantin Andonii/ Vlad Dulcescu (3).

România, locul I în clasamentul pe medalii

Cele 12 medalii au dus România pe primul loc în clasamentul națiunilor, fiind urmată de Ucraina, cu 7 medalii (5-1-1), și de Turcia, cu 16 medalii (3-7-6). În competiția feminină, tricolore s-au clasat pe primul loc al podiumului, cu 10 medalii (5-14), în vreme ce atleții români au ocupat poziția a 11-a, cu 2 medalii (1-1).