Manita la Iași! Cu oltenii nu e de glumit!

Ce a promis Pițurcă e pe cale a împlini Papură. După succesul din Copou, oltenii își anunță candidatura la campionat

CSU Craiova și-a respectat statutul de favorită și a învins la pas cea mai ieșită din formă echipă din Liga 1. Nu se trecuse de mijlocul primei reprize, iar oltenii le dăduseră deja moldovenilor scor de neprezentare. Șutul plasat al lui Nițu, din afara careului, penalty-ul transformat de Cicâldău și capul lui Bălașa dintr-un metru risipiseră miza punctelor încă din minutul 22.

În startul părții secunde, voleurile lui Frăsinescu și De Iriondo lăsau impresia unei posibile remontada în Copou. S-au opus însă căpitanul Bancu și Koljic, în ultimele 10 minute ale întâlnirii, golurile lor urcând scorul la 5-2 pentru vizitatori. Craiova Papy – Bon a ajuns la 3 victorii din tot atâtea posibile și a urcat pe locul 2, fiind la trei puncte distanță de liderul CFR, pe care-l va întâlni în meci direct în ultima rundă a sezonului regulat.

Poli Iași – CSU Craiova          2-5 (0-3)

Au marcat: Frăsinescu 51, De Iriondo 69 / Nițu 11, Cicâldău 16 (p.), Bălașa 22, Bancu 81, Koljic 88.

Poli Iași: Târnoveanu – Grădinaru, Frănisnescu, Klimavicius, Șerban – Breeveld (59 De Iriondo), Passaglia – Platini, Omoh (70 Cristea), Chacana (46 Horsia) – Luckassen. Antrenor: Mircea Rednic.

CSU Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu, Bălașa, Cosic, Bancu – Nistor, Mateiu, Cicâldău – Bărbuț (83 Martic), Nițu (34 Koljic), Ivan (67 Vătăjelu). Antrenor: Corneliu Papură.

Arbitru: Cătălin Popa

sursa foto: fb ucv1948.ro