marți, aprilie 23, 2024

FCU, perdantă din primul minut! Filiași, victorie în extremis!

După un start de retur aproape perfect, Filiașiul lui Vulpe, Calu și Lupu atacă podiumul.

FCU Craiova a încasat un gol în secunda 30 a meciului de la Alexandria și nu a fost capabilă să remonteze în cele 90 de minute rămase. Așadar înfrângere cu 1-0 pentru trupa pregătită de Filip și Ciucă. Cum Turris Turnu Măgurele s-a impus cu 3-1 cu Voluntari II, distanța oltenilor față de promovare s-a căscat la 12 puncte. FCU Craiova este pe poziția a treia, fiind devansată și de formația Flacăra Horezu.
În plus, Dănănae și ai săi pot fi întrecuți în ierarhie și de o altă reprezentantă a Doljului, ACSO Filiași, unde au fost pasați indezirabilii Sabin Lupu, Calu, Armășelu și Claudiu Ștefan. Echipa lui Mugur Gușatu s-a chinuit, dar în cele din urmă a obținut ce și-a propus din meciul cu lanterna Viitorul Domnești. Filiași a câștigat cu 2-1, cu goluri în minutele 85 și 93. Astfel, filieșenii continuă parcursul aproape perfect, care i-a dus până pe locul 6, la 2 puncte distanță de podium. Echipa a doua a CSU Craiova a întrecut la scor de neprezentare satelitul celor de la Hermannstadt, îndepărtându-se la 6 puncte de județeană.