marți, aprilie 23, 2024

Luptă pe două fronturi

Primele patru clasate din Liga a IV-a Mehedinți s-au calificat în semifinalele fazei județene din cadrul Cupei României

Câștigătoarea ediției precedente a Cupei României, Viitorul Șimian, continuă cursa pentru apărarea trofeului, după ce a eliminat Viitorul Cujmir, în sferturile de finală ale competiției. Eduard Popescu (14, 16, 68) și Mădălin Mătăsăreanu (52) au marcat pentru oaspeți, în timp ce Sorin Popa a înscris golul de onoare al gazdelor, în minutul 90. În penultimul act s-a calificat și Recolta Dănceu, care s-a impus, în timpul regulamentar, cu scorul de 6-4, în deplasarea de la Inter Crăguiești, prin golurile lui Mihai Pavel (9, 70, 82), Ionuț Mari (28), Lucian Brucă (65) și Cristian Boboescu (85), respectiv Marinel Rădulescu (10), Mihai Sucilă (24) și Gabriel Iosu (72, 90). CS Strehaia a eliminat finalista-surpriză a ediției precedente, Știința Broșteni, de care a dispus cu 3-0, prin reușitele gorjenilor transferați în pauza de iarnă, lui Sebastian Cojocaru (50, 90) și Stelian Mocîrcioiu (89). Tabloul semifinalelor e completat de Pandurii Cerneți, care a câștigat cu 3-2 jocul de la Obârșia de Câmp, prin golurile lui Lucian Neagoe (8), Alexandru Bologa (32) și Adi Armașu (90), respectiv Cosmin Coman (18) și Marius Fulga (33). Astfel, primele 4 clasate din Liga a IV-a s-au calificat în semifinalele Cupei României – faza județeană Mehedinți și se vor întâlni la sfârșitul acestei săptămâni, după următorul program: Pandurii Cerneți – CS Strehaia (sâmbătă, ora 15:00) și Viitorul Șimian – Recolta Dănceu (duminică, ora 11:00). Returul este programat pe 16 martie.