FCU Craiova, la 6 puncte distanță de promovare!

Trupa lui Nicolo Napoli și-a dat cu stângu-n dreptul pe terenul penultimei clasate.

După cantonamentul din Antalya și schimbările masive la nivelul primului 11, ce ar fi trebuit să aducă plus valoare, FCU Craiova s-a încurcat în deplasarea de la Colonești, contra celor de la Atletic Bradu. Oltenii au beneficiat de penalty încă din startul jocului, transformat de Claudiu Bălan. Cu un joc încâlcit, juveții nu au reușit să țină de rezultat și au fost egalați în finalul primei reprize. Chiar dacă au avut o întreagă repriză plus 6 minute de prelungire pentru a marca golul victoriei, jucătorii de la FCU Craiova au pedalat în gol pe terenul penultimei clasate. Scor final 1-1. Cum Turris Turnu Măgurele s-a impus clar, cu 7-1 la Domnești, decalajul dintre cele două echipe a crescut la 6 puncte, greu de recuperat în cele 14 runde care mai sunt de disputat până la finalul stagiunii.

ACSO Filiași ține steagul Doljului sus!

Dacă FCU Craiova a început cu stângul returul, conjudețeana ACSO Filiași a câștigat thriller-ul cu Unirea Bascov. Cu jucători aduși de la formația lui Napoli, filieșenii s-au impus cu 4-3 în fața argeșenilor. Stoenac, cu o dublă, a fost omul meciului. Gheorghișor și Mărgărit au contribuit la succesul repurtat de băieții lui Gușatu, care au evoluat aproape o jumătate de oră cu un om mai puțin, Crușoveanu fiind eliminat. CSU II Craiova va juca astăzi în compania satelitului formației Astra Giurgiu. Meciul e la 15:00, pe Extensiv, și prefațează duelul echipelor mari ce se va juca seara, de la 20:00, pe Oblemenco.