Organizată de AJF Mehedinți, prima ediție a Cupei Unirii la futsal a fost câștigată de Recolta Dănceu

În finala turneului găzduit de Sala Polivalentă din Drobeta Turnu Severin, Recolta Dănceu a dispus cu scorul de 2-1 de Decebal Eșelnița, după ce adversarii au condus la pauză cu 1-0, prin golul lui Adrian Tomescu, din minutul 12. În partea secundă, Constantin Negrescu (23) și Alin Rapcea (34) au întors rezultatul și astfel echipa lor și-a adjudecat trofeul. Finala mică a fost câștigată de Pandurii Cerneți, care a trecut cu 4-3 de Dierna Orșova, prin golurile  lui Andrei Sărăcin (11), Cătălin Bologa (19, 26)  și Denis Ciocîrlan (24), respectiv Leonard Balaban (14, 34) și Alexandru Mladin (38). Competiția a fost umbrită însă de comportamentul grobian al jucătorului Cătălin – Petre Chirfot, de la Recolta Dănceu. Pe finalul meciului din semifinale, cu Pandurii Cerneți, acesta s-a luat la bătatie cu un adversar, a adresat cuvinte injurioase, după care a sărit să lovească și arbitrul partidei, fiind cu greu potolit de către coechipieri. Deși e cadrul MAI și ar trebui să aibă o conduită etică  în afara orelor de serviciu, Chirfot, angajat al Poliției de Frontieră, își dă în petic la majoritatea partidelor din Liga a IV-a Mehedinți la care participă cu echipa sa de fotbal, punând instituția pe care o reprezintă într-o lumină nefavorabilă.