Se știu sfert-finalistele

Două echipe de Liga a V-a au trecut de faza optimilor de finală și s-au calificat în sferturile competiției

Turul 2 al Cupei României – faza județeană Mehedinți a produs o singură surpriză. Aceasta s-a consemnat la Crăguiești, unde AS Inter din localitate, liderul Ligii a V-a, a dispus cu 5-1 de CSM Dierna Orșova, ocupanta locului 6 în Liga a IV-a. Marius Brăbete (16, 26, 61), Gabriel Iosu (55) și Petrișor Iliescu (72) au marcat pentru gazde, în timp ce Bogdan Epure a înscris singurul gol al oaspeților, în minutul 36. În sferturi s-a calificat și finalista – surprinză a ediției precedente, AS Știința Broșteni, care a profitat de neprezentarea adversarei AS Decebal Eșelnița. În celelalte 6 jocuri din cadrul optimimilor, favoritele s-au calificat la pas. Astfel, campioana de toamnă a Ligii a IV-a, Recolta Dănceu, s-a impus cu 2-0 la Vrata, prin „dubla” lui Mihai Pavel, din minutele 8 și 72, iar ocupanta locului secund, CS Strehaia, a câștigat cu 4-2 la Florești. Ionuț Tiribentea (12), Claudiu Topală (25, 32) și Andrei Mătușoiu (37) au dus scorul la 4-0, pentru oaspeți, la pauză, iar gazdele au redus din diferență pe final, prin Cătălin Giura (81) și Bogdan Neamțu (89). La limită s-au impus Viitorul Șimian, scor 1-0 la Salcia, prin reușite lui Andrei Lazăr, din minutul 55, și Pandurii Cerneți, care a eliminat AS Turnu Severin, scor 2-1. Lucian Neagoe (33 – pen) și Horia Vătuiu (55) au marcat pentru Pandurii, în timp ce echipa severineană a punctat prin Cristinel Baciu (40 – pen).
Sferturile de finală se vor disputa în luna martie a anului viitor, iar tragerea la sorți va avea loc în februarie 2019.