vineri, martie 29, 2024

Fără surprize, în turul inaugural

Cele 4 echipe din Liga a IV-a care au intrat în urnă încă din primul tur s-au calificat, fără probleme, în etapa următoare a Cupei României – faza județeană Mehedinți.

În timp ce Inter Salcia s-a impus cu 4-0 la Oprișor, AS Obârșia de Câmp a câștigat cu 3-0 la Dârvari, iar Viitorul Cujmir s-a întors victorioasă de la Gârla Mare, scor 2-0, AS Turnu Severin a eliminat cu emoții Avântul Bistrița. După 1-1 pauză, scorul final a fost 3-2 pentru echipa severineană. Marius Doană (13) și Teodor Dăescu (80) au marcat pentru gazde, în timp ce Costin Albici (7), Daniel Mișea (53) și Alexandru Gherghinescu (54) au înscris pentru gruparea de Liga a IV-a. În turul secund, AS Turnu Severin va întâlni Pandurii Cerneți, ocupanta locului 4 din Liga a IV-a Mehedinți.

Finalista-surprinză a ediției trecute, Știința Broșteni, s-a calificat și ea în turul secund, după ce a eliminat Coșuștea Căzănești, scor 4-3. La pauză, adversarii au condus cu 2-0.

Duminică, echipa din Broșteni va întâlni AS Decebal Eșelnița, ocupanta locului 5 din Liga a IV-a.