miercuri, aprilie 24, 2024

VICTORIE! SCM Craiova se îndreaptă spre grupele Cupei EHF

Partida tur dintre Borussia Dortmund și SCM Craiova, din turul 3 preliminar al Cupei EHF, s-a încheiat  cu victoria oltencelor. Trupa din Bănie s-a impus cu scorul de 19-17.
Nemțoaicele au deschis scorul, iar Craiova a fost cea care a revenit imediat (1-1). Dortmund a înscris din nou (2-1), apoi a început descătușarea. Gazdele s-au desprins la trei goluri diferență (4-1). Oltencele s-au mobilizat și au redus considerabil din diferență (4-3), dar diferența de trei puncte a fost restabilită imediat de Borussia (6-3). După minutul 25, SCM a reușit să-și impună jocul și să evolueze de la egal la egal cu formația gazdă. La pauză, cele două echipe erau la egalitate, scor 9-9.
Pauza a fost de bun augur pentru SCM. Startul reprizei secunde le-a prezentat pe oltence în avantaj, pentru prima dată în meci (9-10). Avantajul minim nu a durat mult. Nemțoaicele au revenit imediat pe tabelă (10-10), pentru ca mai apoi să preia conducerea (11-10). Dortmund nu s-a oprit și a înscris din nou (12-10). Elevele lui Burcea au marcat în două rânduri și au egalat din nou Borussia (12-12), iar la scurt timp au trecut pentru a doua oară în avantaj (12-13). Craiova nu s-a oprit la diferența de un punct și a înscris iarăși (12-14). Gazdele nu s-au lăsat copleșite și au revenit (14-14), apoi au intrat din nou în avantaj (15-14). Deținătoarea Cupei EHF a egalat (15-15), iar în ultimele 5 minute a reușit să obțină victoria  (17-19)
Meciul retur dintre SCM Craiova și Borussia Dortmund se va disputa pe data de 18.11.2018, ora 18:00, în Sala Polivalentă din Craiova.